ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

آیا امواج دریافت شده در روسیه، از طرف موجودات فضایی است

alien
Rate this post

یک سیگنال رادیویی که برای اولین بار به عنوان یک مخابره ی امکان پذیر از طرف تمدن های فرازمینی شناسایی شده است، با تاکید دانشمندان روسی به اینکه در حقیقت این سیگنال ها متعلق به زمین هستند، به یک هشدار اشتباه تبدیل شد. گزارشات اخیر حاکی از این است که یک سیگنال رادیویی قدرتمند از ستاره ی نوع G در فاصله ی ۹۴٫۴ سال نوری از زمین در صورت فلکی هرکول، ممکن است یک پیام عمدی از گونه های بیگانه باشد، اما اکنون به نظر می رسد، احتمالا یک ماهواره ی نظامی قدیمی مقصر باشد.

بر اساس گزارش موسسه ی SETI ، این سیگنال برای اولین بار توسط فضانوردان روسی در ماه می ۲۰۱۵ با استفاده از تلسکوپ رادیویی RATAN-600 در Zelenchukskaya  در دامنه ی شمالی کوه های قفقاز دریافت شده است. به هرحال، این خبر منتشر نشد تا زمانی که اخیرا در یک ارائه در Claudio Maccone ، کرسی استادی آکادامی بین المللی فضانوردی، مطرح شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سیگنالی که به نظر می رسد از ستاره ی HD 164595 آمده، بسیار غیر معمول است.چون اولا،این سیگنال پهنای باند یک گیگا هرتز دارد، که یک میلیارد بار گسترده تر از محدوده ی پهنای باندی است که SETI معمولا از آن استفاده می کند. ثانیا،آن قدرتی بالغ بر ۰٫۷۵  Jansky دارد. یک Jansky معال ۱۰ به توان منفی ۲۶ وات بر متر مربع بر هرتز است. برای مقایسه، یک موبایل در فاصله ی یک کیلو متری ۱۱۰  Jansky منتشر می کند. پس این سیگنال برای طی مسافت ۹۴ سال نوری ، حتما قدرت بسیار زیادی در محل مبداء داشته. اگر آن در همه ی جهات پخش شده باشد، سیگنال ۱۰۲۰ وات یعنی معادل صد برابر انرژی ای که نور خورشید برای رسیدن به زمین مصرف می کند، صرف کرده است.و اگر سیگنال به طور مستقیم به سمت ما فرستاده شده باشد، تنها یک تریلیون وات نیاز خواهد داشت!

بنابراین اگر این سیگنال از طرف کسی فرستاده شده باشد، آن باید از تمدن های ماورائی باشند که بسیار پیشرفته تر از خود ما هستند. متاسفانه، زمانی که SETI تلسکوپ آلن (ATA) را با هدف مکان یابی سیگنال در ۲۸ و ۳۰ آگوست به HD 164595 فرستاد، نتایج منفی بود.

در همین حال، در مقاله TASS ، مدیر موسسه ی کاربردی نجوم در آکادمی علوم روسیه، Alexander Ipatov اظهار داشت که این سیگنال در حقیقت نتیجه ی تداخل زمینی است. مخصوصا، یک ماهواره ی نظامی شوروی سابق سیگنال دریافت شده توسط ستاره شناسان را مخابره و یا منعکس کرده است. که این بعدا، در بیانیه ای توسط رصدخانه ی اختر فیزیک در آکادمی علوم روسیه تایید شد. همچنین اعلام کردند: ” می توان با اطمینان گفت که تاکنون هیچ سیگنال مطلوبی برای دنبال کردن کشف نشده است.”

 

فایل های مرتبط :

پایان نامه مرکز تحقیقات نجوم

دانستنیهای نجوم و کامپیوتر

مبانی علمی انواع دوربین های ماهواره ای با رزلوشن مختلف

پروژه کاربرد شبکه های حسگر بیسیم در ماهواره های فضایی

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*