ads

اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷

اختراع و اکتشاف چه تفاوتی دارند ؟

مخترع
اختراع و اکتشاف چه تفاوتی دارند ؟ 3.89/5 (77.78%) 9 votes

کارل فردریش ، فیزیک دان آلمانی معتقد است که باید حساب کار کاشف را از مخترع جدا کرد . اختراع و اکتشاف از نظر او تفاوت هایی دارند که بد نیست این مطلب کوتاه را بخوانید تا این تفاوت ها را بشناسید . مطالب این موضوع از کتاب جز و کل نوشته ی ورنر هایزنبرگ نقل شده اند ; فردریش و هایزنبرگ در باب بمباران هیروشیما و تاثیری که این مسأله بر دوست آن ها ، اتو هان ، کاشف شکافت اورانیوم ، داشته صحبت می کنند . در واقع هان همیشه در حرف هایش اصرار داشت که استفاده از شکافت اورانیوم به مقاصد صلح آمیز منحصر شود ، وی در آلمان به صدای بلند درباره ی استفاده از انرژی اتمی در جنگ هشدار می داد البته تلاش های او بر تحولات در امریکا بی تأثیر بود .

 

هایزنبرگ

 

فردریش معتقد است که کاشف نمی تواند پیش از کشفی که می کند نتایج آن را پیش بینی کند ، به خصوص وقتی که میان کشف او و بهره برداری از آن چندین سال فاصله باشد . گالوانی و ولتا کوچکترین تصوری از تحولات بعدی مهندسی برق نداشتند و نمی توان از بابت استفاده های درست یا نادرستی که از تحولات بعدی شده است ، ایشان را مسئول دانست .

مخترعین هدف عملی و مشخصی دارند و باید بتوانند درباره ی سود و زیان آن قضاوت کنند . بنابراین باید بتوانیم آن ها را مسئول کارشان بشماریم . البته از طرف دیگر مخترع برخلاف کاشف برای جامعه کار می کند ، و نه خودش . مثلا مخترع تلفن ، الکس گراهام بل فهمیده بود جامعه آرزومند سرعت بخشیدن به ارتباطات است . از همین روی می توان گفت که مخترع سلاح های آتشین هم به سفارش جامعه ای که طالب قدرت نظامی بیشتر است ، کار می کند . بنابرین او هم چندان به تنهایی درخور ملامت نیست .

شاید تنها چیزی که می توان از فرد انتظار داشت این است که سعی کند اهداف خود را در چارچوب وسیع تری جای دهد و از روی بی فکری زندگی عده ی زیادی را برای سود عده ای معدود به خطر نیاندازد . 

هابزنبرگ نیز معتقد است که پیروزی نازی ها اگر با بمب اتمی همراه می شد ، چنان تهدید وحشتناکی محسوب می شد که امریکایی ها هر کاری را برای جلوگیری از آن موجه می شمرده اند . بسیاری از فیزیک دانان امریکایی هم توصیه کردند که این سلاح مخوف به کار برده نشود اما حرف آن ها بی تأثیر ماند ، از این جهت نیز نمی توان به آن ها خرده گرفت ، زیرا که آلمانی ها هم نمی توانستند جلوی جنایات وحشتناک دولتشان را بگیرند . وی معتقد است که بی خبری دانشمندان از وسعت دامنه ی این دست جنایات عذری برای تقصیرشان نیست و باید بیشتر تلاش می کردند تا حقیقت را در یابند . 

 

سایر مطالب در گوپاس :

انقلاب و زندگی دانشگاهی – قسمت اول

چند اختراع جالب

 

فایل های موجود در گوپاس :

چگونه یک لباسشویی خورشیدی بسازیم ؟!

مصر ، سرزمین اسرار و ناشناخته ها

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*