ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

چگونه از شر افکار مزاحم خلاص شویم؟ (قسمت اول)

images (5)
Rate this post

افکار مزاحم جزو معضلات زندگی روزمره ما هستند که اغلب سرعت حرکت رو به جلو را کاهش داده و خیلی وقت‌ها سبب ترمز کامل در پیشرفت ما می‌شوند! برخلاف آن چیزی که به نظر می‌رسد فقط ما درگیر این افکار هستیم، متاسفانه سبک زندگی امروز سبب شده همه افراد به نوع خود با افکار مزاحم دست و پنجه نرم کنند. برخی افراد شدیدا از آن‌ها تاثیر گرفته و تمامی ابعاد زندگی‌شان دستخوش تغییر قرار می‌گیرد و برخی دیگر با آن‌ها سر کرده و به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند، با وجود اینکه افکار مزاحم وجود دارند و ذهنشان را گهگاه آزار می‌دهند.

برخی افکار و احساسات طبیعی هستند

پیش از همه نباید فراموش کنیم برخی افکار همچون ترس طبیعی هستند و احساس آن‌ها چیز غیر طبیعی نیست. مسئله وقتی غیر طبیعی می‌شود که زندگی عادی به خاطر آن‌ها تحت تاثیر قرار بگیرد و از حالت نرمال خارج شود. آن‌ها همواره در ذهن انسان جریان داشته نمی‌توان برای ریشه‌کن کردن کاملشان کاری کرد. از طرفی دیگر دلیلی نیز برای این کار وجود ندارد. به عنوان نمونه بدون وجود حسی با نام ترس زندگی به طور کامل مختل می‌شود! کمی به این قضیه بیشتر فکر کنید…

پس نباید و نمی‌توان کاری کرد که آن‌ها هیچ‌وقت به ذهن خطور نکنند، اما می‌توان با آن‌ها کنار آمد و از مختل شدن زندگی توسط آن‌ها جلوگیری کرد. نخستین قدمی که برای از بین بردن افکار مزاحم باید برداشت، پرسیدن سوالات زیر از خود است. نباید از یک فکر مزاحم فرار کرد، بلکه باید با آن رو به رو شد و با پرسیدن سوالات زیر از خود آن را برطرف کرد. از خود بپرسید:

  • آیا این فکر درسته؟
  •  آیا این فکر مهمه؟
  • آیا این فکر مفیده؟
  • اصلا چرا باید بهش فکر کنم؟ دلیلی وجود داره؟

نخستین قدم پرسیدن این سوالات از خود است. وقتی به جای فرار از مسئله با آن رو به رو می‌شوید، متوجه خواهید شد موضوع آنقدر که فکر می‌کنید جدی و مهم نیست! پس مغزتان آن را دیگر مثل قبل جدی نمی‌گیرد. در قسمت‌های بعد بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

happy wheels game

ارسال یک دیدگاه.

*