ads

خرداد ۳۰, ۱۳۹۷

بشر در ۲۵ سال گذشته ۱۰ درصد از مناظر طبیعی جهان را نابود کرده است

۰۰
بشر در ۲۵ سال گذشته ۱۰ درصد از مناظر طبیعی جهان را نابود کرده است 5.00/5 (100.00%) 1 vote

ما به مدت ۲۰۰ هزار سال به آرامی و با زحمت در زمین زندگی کرده ایم، اما در ۲۵ سال اخیر سیاره ی کهن زمین فشار حضور رو به رشد ما را متحمل شده است. این یک تصویر هشدار دهنده است که توسط یک مطالعه ی جدید با در نظر گرفتن سهم مناظر دست نخورده ی زمین ترسیم شده است. واضح است که از اوایل دهه ی ۱۹۹۰ تقریبا یک دهم از مناطق بکر جهان با توسعه ی زندگی انسان ها از دست رفته است.

مطالعه ی انجام شده توسط یک تیم بین المملی از محققان، نشان می دهد که آفریقا با از دست دادن ۱۴ درصد، و آمازون ۳۰ درصد، مناطقی هستند که بیش ترین ضربه به طبیعت را وارد کردند. تیم می گوید تبدیل زمین در مقیاس بزرگ به فعالیت های صنعتی و توسعه ی زیرساخت ها مقصر اصلی در این باره شناخته شده است.

به طور خاص محدوده ی کاهش یافته ی آمازون یک مشکل محسوب می شود، چرا که از دست رفتن تنوع زیستی و زیستگاه های مهم طبیعی و در کنار آن مناطقی که تقریبا ۳۸ درصد از کل کربن ذخیره شده در مناطق استوایی پوشیده شده از درخت در سراسر آمریکا، آفریقا و آسیا را دارند، نقش مهمی در کاهش انتشار جهانی کربن دی اکسید بازی می کنند.

به گفته ی دکتر اسکار ونتر از دانشگاه بریتیش شمالی، میزان نابودی سرزمین های دست نخورده فقط در دو دهه ی اخیر روند سرسام آوری گرفته است. ما باید زمین های بکری را که به خاطر دوری اشتباها تصور می شد که می توانند خودشان از خودشان محافظ کنند و درحال حاظر در سراسر جهان به طور چشمگیری رو به نابودی گذاشته اند، شناسایی کنیم.

همزمان با مطالعه ی گونه های در حال انقراض، محققان برای بررسی وضعیت مناطق دست نخورده جهان با درک شکاف موجود در دانسته های ما از چگونگی کار اکوسیستم وارد عمل شدند. آن ها این کار را با نقشه برداری از سرزمین های وحشی جهان انجام دادند. و این مناطق را با عنوان زیست محیط و بیولوژیکی دست نخورده و عاری از نا آرامی های زندگی بشر تعریف کردند.

پس از آن، این نقشه ها در کنار سایر نقشه های تولید شده با استفاده از همین روش در اوایل دهه ی ۱۹۹۰ قرار گرفت، و دیگر آن مناظر زیبا وجود نداشتند!. نقشه های جدید نشان می دهند که ۳۰٫۱ میلیون کیلومتر مربع ، نزدیک به ۲۰ درصد از مساحت کره ی زمین، توسط مناطق بکر و دست نخورده پوشیده شده است. که در مقایسه با نقشه های قبلی، آشکار می شود که ۳٫۳ میلیون کیلومتر مربع در سال های اخیر قربانی شده اند. به گفته ی این تیم، رویکرد ما نسبت به حافظت از محیط زیست باید تغییر کند.

ونتر می گوید :” بدون مداخلات فعال جهانی ممکن است ما آخرین جواهرات طبیعت را از دست بدهیم. پس از نبودی آن ها ، دیگر نمی توان این مناظر زیبا را ترمیم یا احیا کرد. نابراین فرایند های زیست محیطی که زیربنای اکوسیستم هستند از بین می روند و هرگز به شرایط قبلی خود باز نمی گردند. اکنون تنها گزینه ی باقی مانده برای ما، حافظت پیشگیرانه است.”

این تحقیق در مجله ی Current Biology منتشر شده است.

Source: Wildlife Conservation Society

Date: September 9, 2016

 

فایل های مرتبط :

چرخه مواد در اکوسیستم

پایان نامه انرژی های پاک و تجدید پذیر

دانلود گزارش کارآموزی اداره کل منابع طبیعی استان خراسان شمالی

 

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*