ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

تاثیرات نامطلوب تلفن همراه بر سلامت انسان

تاثیرات نامطلوب تلفن همراه بر سلامت انسان
Rate this post

بی خوابی یکی از مشکلات رایجی است که در عصر حاضر با آن روبرو هستیم و به گفته محققان بسیاری از این اختلالات خواب در اثر استفاده بیش از حد از وسایل الکترونیکی نظیر تلفن های همراه ایجاد می شود.

در مطالعات اخیر محققان آمریکایی تاثیر نامطلوب استفاده از تلفن همراه در طول شب بر کیفیت خواب افراد به اثبات رسیده است و یکی از اصلی ترین مشکلات دستگاههای تلفن همراه، نور صفحه نمایش آن عنوان شده است. بنابراین گزارش پرتوهای منتشر شده از صفحه تلفن همراه موجب تحریک شبکیه چشم شده و همین عامل منجر به عدم ترشح هورمون ملاتونین که در طول خواب ترشح می شود شده و میزان ساعات بیداری فرد را افزایش می دهد.

به گفته این محققان  نور آبی رنگ نمایشگر تلفن همراه در تحریک شبکیه چشم بیشترین تاثیر را داشته و علی رغم تلاش های زیاد سازندگان تلفن همراه در رفع پرتوها و نورهای مضر صفحه نمایش اما این مشکل هنوز برطرف نشده است.

در مطالعه دیگری پژوهشگران ژاپنی تاثیر سوء و نامطلوب استفاده از تلفن همراه در ساعات پایانی شب بر سلامت روانی افراد را دریافتند و طی بررسی بر روی 18 هزار نوجوان ژاپنی نقش مخرب استفاده از تلفن همراه در ساعات پایانی شب را همانند مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر آسیب زا دانسته اند و یکی از عوامل موثر در ضعف سلامت روانی و وجود افکار خودکشی در نوجوانان اعلام شده است.

بسیاری از متخصصان و پزشکان توصیه می کنند افراد استفاده از تلفن همراه را بخصوص در طول شب به حداقل رسانند و تلفن همراه خود را در فاصله چند متری از خود قرار دهند تا از میزان آسیب های آن بر سلامت انسان و تداخل امواج آن در روند طبیعی بدن جلوگیری گردد.

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*