ads

خرداد ۳۰, ۱۳۹۷

تاثیر فعالیت های آتش فشانی روی تغییرات آب و هوایی

فعالیت های آتشفشانی
تاثیر فعالیت های آتش فشانی روی تغییرات آب و هوایی 5.00/5 (100.00%) 1 vote

یک مطالعه تازه منتشر شده نشان می دهد که در تاریخ سیاره ی زمین، در اکثر موارد قوس آتشفشانی عامل اصلی تنوع آب و هوایی در دراز مدت بوده است.

قوس آتشفشانی یا کمان آتشفشانی مجموعه و زنجیره ای از آتشفشان هاست که در فرایند فرورانش شکل می گیرد. فرورانش به فرو رفتن پوسته ی اقیانوسی به زیر پوسته ی سبکتر قاره ای گفته می شود.

آنالیز های مبتنی بر زمین شناسی که از تاریخ آب و هوای زمین از بیش از۷۰۰ میلیون سال پیش شواهدی را فراهم کرده است، نشان میدهند که تغییرات آب و هوایی به واسطه ی تغییرات آهسته ی انتشار گاز کربن دی اکسید رخ داده اند.

دانشمندان دانشگاه ییل، دانشگاه تگزاس- آستین و دانشگاه رایس، یک پایگاه داده جهانی از فعالیت های آتشفشانی که تا ۷۲۰ میلیون سال قبل را مطالعه میکند، به منظور مطالعه ی افول و زوال اقیلم های سرد و گرم که زمین تا به حال تجربه کرده است، ایجاد کرده اند.یافته های آن ها در مجله ی علوم منتشر شده است.

این محققان دریافتند که در بیشتر طول تاریخ زمین، قوس قاره ای آتشفشانی- که همراه فرورانش پوسته ی اقیانوسی به زیر پوسته ی قاره ای درطول میلیون ها سال رخ میدهد – عامل اصلی تغییرات دراز مدت آب و هوایی است. بازه هایی از تاریخ ، که در آن فعالیت های آتشفشانی قاره ای در رابطه با شکل گیری قاره ها و رشته کوه ها و آزاد سازی کربن دی اکسید به اتمسفر افزایش یافته با دوره های گرم تر “گلخانه ای” تطابق دارد. همچنین محققان می گویند ، دوره هایی که در آن ها فعالیت آتشفشانی رخ نداده یا بسیار کم رخ داده ، با دوره های یخبندان همراه بوده است.

تیم تحققیقاتی، اطلاعاتی از قدمت اورانیوم – سرب (U-Pb) ، از ۱۲۰ هزار دانه سنگ معدنی زرگون که از سنگ های رسوبی قدیمی و جدید در سراسر جهان جمع آوری شده است، بدست آورده . زرگون ماده ای معدنی است که در طول فعالیت های آتشفشانی ایجاد شده است.

محقق Ryan McKenzie ،عضو فوق دکترای دانشگاه ییل ، اذان داشت: ” ما به دنبال تغییراتی در تولید زرگون در قاره های مختلف در طول تاریخ زمین و مشاهده این که چگونه این تغییرات با دوره های سرد یخچالی و گرم گلخانه ای همخوانی دارد، بودیم. در نهایت متوجه شدیم که در دوره هایی که تولید زرگون بالاست، زمین شرایط گلخانه ای را تجربه می کند، و زمانی که تولید زرگون کاهش یافته ، تغییراتی به سمت آب و هوای سرد یخچالی رخ میدهد.”

استادیار زمین شناسی و ژئوفیزیک دانشگاه ییل، Noah Planavsky گفت :” امروزه بحث درباره ی تغییرات آب و هوایی آینده مستلزم شرح و توضیح مطالعات روی تغییرات درازمدت اقلیمی گذشته است.”

Planavsky  می گوید :” مطالعات ما قویا این ایده را که ، تغییرات بسیار آرامِ آزاد سازی کربن دی اکسید عامل تغییرات دراز مدت اقلیمی هستند، را تایید می کند. و نشان می دهد که افزایش ناگهانی کنونی کربن دی اکسید، حداقل در بیش از نیم میلیار سال گذشته غیر عادی بوده است.”

بنیاد ملی علوم و تحقیقات دانشگاه ییل

Jim Shelton, Yale University

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*