ads

خرداد ۳۰, ۱۳۹۷

تب بالای گرفتن دکتر در ایران! به راستی چرا باید مدرک دکترا بگیریم؟

مدرک دکترا
Rate this post

فرهاد رهبر رییس جدید دانشگاه ازاد چندی پیش حرف جالبی پیرامون تحصیلات تکمیلی زد. به عقیده وی افزایش تعداد افراد دارای مدرک دکترا فقط سبب می‌شود تعداد درخواست‌ها برای عضویت در هیئت علمی دانشگاه‌ها افزایش پیدا کند. به راستی چرا باید مدرک دکترا بگیریم؟ آیا این کار برای کار پیدا کردن لازم و ضروری است؟ پاسخ خیر است!

تب گرفتن دکترا

یک مرور ساده به مدرک دانشگاهی وزرای دولت جدید انگلیس مطلب جالبی را به ما نشان می‌دهد. در کابینه این دولت اغلب افراد دارای مدرک کارشناسی هستند! به عنوان نمونه دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس دارای مدرک کارشناسی فلسفه از دانشگاه آکسفورد، جورج ازبورن وزیر دارایی دارای مدرک کارشناسی تاریخ از همین دانشگاه و فیلیپ همون وزیر امور خارجه نیز دارای لیسانس فسلفه و سیاست و اقتصاد از آکسفورد است. تنها فرد دارای مدرک کارشناسی ارشد در این بین، مایکل فالون وزیر دفاع است و بقیه همه کارشناسی دارند!

مدرک دکترا

واقعیت امر نیز همین است. فردی که با مدرک کارشناسی نتوانسته به دلیل نداشتن تخصص کافی به صورت عملی کار پیدا کند، در صورت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر با هدف پیدا کردن کار، بزرگترین اشتباه زندگی‌ را انجام داده است. تنها افرادی باید در مقاطع بالاتر و مخصوصا دکتر به ادامه تحصیل بپردازند که قصد دارند کارهای پژوهشی انجام بدهند. امیدواریم این تب در ایران کاهش پیدا کند و جوان‌ها راه صحیح را تشخیص بدهند.

happy wheels game

ارسال یک دیدگاه.

*