ads

خرداد ۳۰, ۱۳۹۷

تفاوت سرویس‌های حجمی و غیر حجمی چیست؟ / راهنمای خرید سرویس اینترنت

isp (2)
تفاوت سرویس‌های حجمی و غیر حجمی چیست؟ / راهنمای خرید سرویس اینترنت 3.25/5 (65.00%) 4 votes

اینترنت در زندگی ما همچون هوایی شده که هر ثانیه استنشاق می‌کنیم. بدون وجود آن زندگی عادی بسیار سخت است و مجبور خواهیم بود تا از دیگران کناره‌گیری کنیم. دسترسی به اینترنت توسط ISP ها یا همان ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی برای ما فراهم می‌شود. شاید شما نیز حین جستجو در بین تعرفه‌های سرویس ADSL شرکت‌های مختلف دسته‌بندی‌هایی با عنوان حجمی و غیر حجمی دیده باشید و تفاوت آن‌ها را ندانید. هر دوی سرویس‌های یاد شده دارای محدودیت در میزان داده تبادل شده هستند، پس فرقشان با یکدیگر چیست؟

سرویس حجمی و غیر حجمی

از نظر یک فاکتور مهم، سرویس‌های اینترنتی را می‌توان به دو دسته‌بندی محدود و نامحدود تقسیم کرد. در سرویس‌های نامحدود، هیچ محدودیتی از لحاظ اطلاعات رد و بدل شده وجود ندارد، در حالی که در سرویس‌های محدود باید حواستان به داده تبادل شده جمع باشد. در صورت ارسال و دریافت فایل تا یک حد مجاز، دیگر قادر به انجام این کارها نخواهید بود و باید با پرداخت هزینه، باز هم حجم بخرید. سرویس‌های محدود، خود از یک نظر به دو دسته‌بندی حجمی و غیر حجمی تقسیم می‌شوند.

isp (1)

سرویس‌های حجمی دارای حجم مشخصی بوده در سرعت و مدت زمان معین ارائه می‌شوند. اگر مشترک بر روی سرویس‌های حجمی قرار داشته باشد سرعت دسترسی به اینترنت او ممکن است بسته به توان خط تلفنش کمتر از سرعت اسمی سرویس باشد. به عنوان نمونه، حین خرید یک سرویس دارای سرعت یک مگابایت واقعا به این سرعت دست پیدا نکند.

از طرفی دیگر با سرویس‌های غیر حجمی رو به رو هستیم که تقریبا جدید به حساب می‌آیند. برای نخستین بار توسط سازمان رگولاتوری، سرویس‌هایی تحت این عنوان معین شده و ISP ها موظف به ارائه آن‌ها شدند. موضوع اصلی آن‌ها تفکیک استفاده از آی پی‌های داخلی با خارج است. سرویس‌های غیر حجمی در چهار سطح سرعتی ۱، ۲، ۴ و ۸ مگابیت برثانیه تعیین شده‌اند و دلیل نام‌گذاری متفاوت آن‌ها، تفاوتی است که با سرویس‌های حجمی دارند، هر چند هر دوی آن‌ها محدود هستند. نکته بسیار بسیار مهم درباره سرویس‌های غیر حجمی این است که ارائه‌دهنده باید سرعت اسمی عنوان شده در نام طرح را به مشتری ارائه کند. از طرفی دیگر مشترک پس از اتمام حجم قبل از اتمام دوره، باید با پرداخت مبلغ هزار و پانصد تومان به ازای هر گیگ، حجم مورد نیاز خود را خریداری کند.

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

2 نظرات

  1. ناهید
    پاسخ دادن

    فرق این دوتا رو من نفهمیدم جز اینکه قیمت غیر حجمی بالاس و کیفیت از قبلی پایین تر.مثلا غیر حجمی ۵۱۲ سرعت با ۲۰ گیگ خریدم در حالیکه قبلا ۱۲۸ سرعت با حجم ۳ یا ۵ گیگ استفاده میکردم و سرعتش از این ۵۱۲زیاد بود.قبلا ۵گیگ برای ۱ماه کافی بود الان ۱۰روز از تمدیدم نگذشته که ۱۰گیگ از ۲۰ گیگ استفاده شده درحالیکه مصرفم با چند ماه پیش فرقی نکرده ولی چون ترافیک داخلی و خارجی جدا شده اصلا به صرفه نیس

ارسال یک دیدگاه.

*