ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

جامعه علمی ایران در شوکی بزرگ / سرطان ریاضیدان بزرگ ایرانی تایید شد

مریم میرزاخانی
جامعه علمی ایران در شوکی بزرگ / سرطان ریاضیدان بزرگ ایرانی تایید شد 5.00/5 (100.00%) 1 vote

مریم میرزاخانی، ریاضی‌دان ایرانی و آمریکایی است که اکنون ۴۰ سال سن داشته و به عنوان یکی از اساتید دانشگاه استنفورد شناخته می‌شود. یکی از بزرگترین افتخارات وی ۳ سال پیش رقم خورد. او در سال ۲۰۱۴ به دلیل کار بر روی دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آن‌ها توانست مدال فیلدز را از آن خود کند، مدالی که بالاترین جایزه در دنیای ریاضی محسوب می‌شود.

دوران تحصیل مریم میرزاخانی

این ریاضی‌دان ایرانی در دوران تحصیلش در دبیرستان فرزانگان تهران موفق شد مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی را در دو سال ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ به صورت پیاپی کسب کند. میرم میرزاخانی اولین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه پیدا کرد و همچنین نخستین دختری بود که موفق شد مدال طلا را در این مسابقات کسب کند. او چهار سال بعد و در سال ۱۹۹۹ در رشته ریاضی از دانشگاه شریف فارغ‌التحصیل شد.

مریم میرزاخانی

او دکترای خود را از دانشگاه هاروارد و در سال ۲۰۰۴ به دست آورد. میرزاخانی یک سال بعد از اخذ مدرک دکترا، به عنوان یکی از ده ذهن جوان برگزیده معرفی شد تا به یک افتخار ایرانی تبدیل شود. از او به عنوان یک ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شده است.

حال متاسفانه، بر اساس جدیدترین اخبار، وی در حال حاضر به خاطر ابتلا به سرطان در بیمارستان بستری شده است. متاسفانه و به گفته یکی از خویشاوندان وی، وضعیت دکتر میرزاخانی وخیم است. امیدواریم سلامتی هر چه زودتر به این بانوی ایرانی و افتخار مرز و بوم بازگردد.

happy wheels game

ارسال یک دیدگاه.

*