ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۷ نصیب چه کسانی شد؟

نوبل سال 2017
جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۷ نصیب چه کسانی شد؟ 5.00/5 (100.00%) 1 vote

آکادمی نوبل برندگان جایزه شیمی در سال ۲۰۱۷ را اعلام کرد. امسال سه نفر توانستند به واسطه تلاش خود برای توسعه علم این جایزه بسیار بزرگ را دریافت کنند. البته این جایزه به طور مشترک به این سه فرد رسیده است. یکی نفر از سوئیس، یک نفر از آمریکا و یک نفر از کمبریج انگلستان بوده است.

برندگان نوبل شیمی ۲۰۱۷

جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۷ میلادی نصیب ژاک دو بوشه استاد لوزان از کشور سوئیس، یواخیم فرانک استاد دانشگاه کلمبیا در آمریکا و با ملیت آلمانی و ریچارد هندرسون از آزمایشگاه MRC کمبریج انگلیس شد. البته ملیت ریچارد هندرسون اسکاتلندی است. آن‌ها به طور مشترک نوبل شیمی ۲۰۱۷ را دریافت کرده‌اند. اما چرا با وجود هزاران تحقیق نو و نوآور در دنیای شیمی و وجود صدها آزمایشگاه بسیار بزرگ در سراسر دنیا، این جایزه بزرگ به این افراد تعلق گرفت؟

تلاش‌ به منظور توسعه بررسی شیوه میکروسکوپی کرایو الکترون با کیفیت بالا به منظور تعیین ساختار مولکول‌های زیستی، سبب شد آن‌ها این جایزه را دریافت کنند. اما به زبان ساده، تحقیق آن‌ها درباره چه چیزی بوده است؟ بررسی میکروسکوپی کرایو – الکترون در حقیقت یک روش است که محقان را قادر می‌سازد مولکول‌های زیستی را فریز کرده و سپس فرآیندهای مختلف فعل و انفعالات آنها را به طور دقیق بررسی کنند.

اما مزیت این روش چیست؟ به کمک روشی که این سه دانشمند توسعه داده‌اند می‌‌توان ویروس و باکتری‌ها را زیر میکروسکوپ و در وضعیت اولیه‌شان مورد بررسی قرار داد. افزایش درک ابتدایی انسان از مفهوم شیمی حیات و مخصوصا کمک به ایجاد داروهای جدید بهترین مزیت دستاورد برندگان جایزه نوبل سال ۲۰۱۷ است.

happy wheels game

ارسال یک دیدگاه.

*