ads

خرداد ۵, ۱۳۹۷

حیوانات دریایی بزرگ تر، بیشتر در معرض خطر انقراض قرار می گیرند

untitled
Rate this post

هر چه شما بزرگ تر باشید، سخت تر می توانید از اقیانوس جان سالم به در ببرید. این نتیجه گیری ای عجیب از یک مطالعه ی جدید است، که سطح تهدید انقراض حیوانات دریایی را بررسی می کند. این مطالعه نشان می دهد که موجودات با جسه ی بزرگتر در معرض خطربیشتری هستند. الگویی که بیش از این هرگز در زمین دیده نشده است و به احتمال زیاد نتیجه ی اشتهای فزاینده ی ما نسبت به غذا های دریایی است.

یک تیم از محققان به رهبری Jon Payne، دانشمند محیط زیست از دانشگاه ایستنفورد، به دنبال کشف ارتباط بین صفات اکولوژیکی حیوانات دریایی خاص و تهدید انقراض آن ها ، که توسط اتحادیه ی بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) ارزیابی می شود، هستند. Payne می گوید، مطالعه ی آن ها شامل اطلاعاتی از ۲۴۰۰ موجود دریایی از دسته ی نرم تنان و مهره داران، و الگو های انقراضی مقایسه شده ی ۵۰۰ سال گذشته، با دوران باستان است که قدیمی ترین آن به ۴۴۵ میلیون سال پیش برمی گردد.

Noel Heim، محقق فوق دکترا در آزمایشگاه دکتر Payne، می گوید :” ما از تاریخچه فسیل های سفت شده استفاده کردیم تا نشان دهیم، آنچه امروزه در اقیانوس ها اتفاق می افتد، در حقیقت متفاوت از چیزی است که در گذشته رخ داده. تجزیه و تحلیل های ما نشان می دهد، ۱۰ برابر بزرگتر شدن جسه ی موجود، شانس در خطر بودن آن را تا بیش از ۱۳ برابر افزایش می دهد. پس هر چه موجودی بزرگتر باشد، احتمال رو به رو شدن آن با خطر انقراض بیشتر خواهد بود.”

در میان این گونه ها نگاهی به نهنگ آبی، کوسه ی سفید بزرگ و صدف های صخره ای غول پیکر می اندازیم. در حالی که Payne و گروه محققان شانس انقراض هر گونه را به طور خاص ارزیابی نکرده اند ( چونکه آن ها قبلا توسط IUCN ارزیابی شده اند) ، آن ها دریافتند احتمال ذکر شده به عنوان خطر انقراض، به طور قابل توجهی با افزایش سایز بدن رشد می کند. و با اینکه مطالعه ی آن ها روی دلایل دقیق این الگو هم متمرکز نیست، اما آن ها ادعا می کنند، شواهد علمی حاصل از بزرگتر شدن بدن نشان می دهد شکی در این که چه کسی مقصر اصلی است وجود ندارد.

آن ها به تحقیقات قبلی اشاره کردند که تاثیر ماهیگیری نزولی شبکه ی غذایی را برجسته می کند، فرایندی که در آن، ما ابتدا ماهی درنده ی بزرگتر، در بالای زنجیره ی غذایی را شکار می کنیم و پس از آن، زمانی که آن ها رو به زوال می روند، ما کار خود را تا پایین زنجیره ی غذایی ادامه می دهیم تاجایی که به گونه های کوچک و بی مهرگان آسیب می رسد. محققان همچنین به مطالعاتی که بشر را به عنوان موجودی ناسازگار نشان می دهند، مراجعه کردند. ” ابر شکارچی ها “، برچسبی است که اولا، به خاطر تمایل ما به شکار گونه های درنده ی دریایی در بالای زنجیره، و ثانیا کشتن مقدار بسیار زیادتری از گونه های بالغ در مراحل تولید مثل آن ها در مقایسه با سایر شکارچیان، به ما نسبت داده شده است.

Heim می گوید :” ما بار ها و بار ها این صحنه را مشاهده می کنیم. هر بار که انسان وارد اکوسیستم جدیدی می شود، ابتدا این حیوانات بزرگ هستند، که کشته می شوند. سیستم های دریایی تا به حال در امان مانده اند، چرا که تا چندی پیش، انسان به مناطق ساحلی محدود می شد و تکنولوژی ماهی گیری در اعماق دریا در ابعاد صنعتی را در اختیار نداشت.”

این می تواند عواقبی فراتر از فاجعه داشته باشد، زیرا منجر به مرگ گونه های خاصی می شود. که نابودی آن ها بر کل اکوسیستم دریایی تاثیر می گذارد. به این دلیل که آن ها در بالای زنجیره ی غذایی محلی قرار دارند و این حقیقت که حضور فیزیکی بزرگتر آن ها به چرخه ی مواد مغذی در سراسر اقیانوس کمک می کند.

در حالی که برخی تهدیدات زیست محیطی در زیستگاه های دریایی، از جمله اسیدی شدن اقیانوس ها، گرمایش کره ی زمین و گسترش مناطق مرده ی اکسیژن (مناطقی در اقیانوس‌های جهان و دریاچه‌های بزرگ که در آنها اکسیژن مورد نیاز برای حمایت زندگی دریایی در عمق پایین و نزدیک به پایین آب تخریب شده است.) هستند که برگرداندن آن به شرایط قبل و یا ترمیم آن ها مشکل و مشکل تر می شود. بنابراین دانشمندان تصور می کنند در مقایسه با این مشکلات فرایند ماهی گیری بی رویه قابل مدیریت باشد.

Payne می گوید :” ما نمی توانیم کار چندانی برای برگرداندن سریع روند گرم شدن کره ی زمین یا اسیدی شدن اقیانوس، که هر دو تهدیدی بزرگی هستند و باید مورد توجه قرار گیرند، انجام دهیم. اما ما می توانیم معاهدات مربوط به چگونگی شکار و ماهی گیری را تغییر دهیم. همچنین جمعیت ماهی ها پتانسیل بازیابی را بسیار سریع تر از عوامل آب و هوایی و یا مواد شیمیایی اقیانوس دارند.”

 

فایل های مرتبط :

شواهد چند ژنی برای گونه های دلفین bottlenose در جنوب استرالیا

آلودگی آب

چرخه مواد در اکوسیستم

 

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*