ads

خرداد ۵, ۱۳۹۷

چگونه به خواسته های دیگران "نه" بگوییم

say-no-4-2
چگونه به خواسته های دیگران “نه” بگوییم 5.00/5 (100.00%) 1 vote

برای همه ما این مسئله پیش می آید که شخصی از ما چیزی را بخواهد و ما نخواهیم به خواسته اش جواب مثبت دهیم. دلایل ما میتوانند متفاوت باشند ( به ما ضرر میرساند، وقتش را نداریم و…). در اینجا افراد به سه دسته تقسیم میشوند؛ دسته اول افرادی هستند که توانایی نه گفتن را بل کل ندارند و همه درخواست ها را انجام میدهند. دسته دوم افراد پرخاشگری هستند که با رفتار تند و خشن میخواهند مسئولیت را رد کنند و دسته سوم افرادی هستند که به صورت منطقی با مسئله برخورد میکنند و به راحتی “نه” میگویند.

ما در اینجا سعی داریم به شما کمک کنیم تا به خواسته های ناخوشایند دیگران نه بگویید.

۱- شما مرز های خود را میشناسید

شخص مقابل که از شما درخواستی دارد نمیداند که شما چه برنامه ای دارید و نمیداند که خود شما به اندازه کافی مشغول هستید. به این فکر کنید که اگر درخواست او را رد نکنم به خود ضرر رسانده ام. لازم نیست که برای شخص درخواست کننده توضیح زیادی دهید تنها کافی است بگویید : ( نه متاسفم نمی تونم) یا جمله هایی مانند مثال قبلی. سعی کنید لحن خود را تعدیل کنید. یعنی جمله خود را با پرخاشگری یا مظلومیت نگویید. اصلا لازم نیست که خجالت بکشید، رد درخواست از روی عقب ماندگی یا ناتوانی شما نیست. جالب است بدانید که هنگامی که به یک خواسته “نه” میگویید اقتدار و اعتماد به نفس خود را به نمایش گذاشته اید. البته در انجام این کار نباید زیاده روی کرد.

۲- توضیح تنها کوتاه و مختصر

چناچه شخص مقابل اصرار زیادی کرد و شما را معذب نمود توضیح کوتاهی بدهید برای مثال :( متاسفم کارهای خودم به اندازه کافی زیاد هستند.) یا ( فردا امتحان دارم باید ردس بخونم) یا (…). از دروغ گفتن بپرهیزید. اگر مشغله خاصی ندارید میتوانید بگویید : ( توانایی انجام این کار رو ندارم) یا ( برام جالب نیست) یا ( این کار از نظر من صحیح نیست).

۳- نظر شما اهمیت دارد

اگر در صورت توضیح دادن شخص باز هم اصرار و پافشاری کرد بحث را عوض کنید و به بیراهه بکشانید. اگر موضوع از نظر شما درست نیست با صراحت بگویید که با انجام این کار موافق نیستید و از نطرتان اشتباه است برای مثال :( من نمی تونم به تو تقلب بدم چون از نظر من کار صحیحی نیست). در چنین مواقعی شخص مقابل برای اینکه به خواسته خود برسد سعی میکند شما را تحقیر کند ولی جالب است که بدانید حرف ها و حرکات او از روی عصبانیت یا نارحتی اند و انسان ها در این مواقع باهوش نیستند. شاید بتواند که چهره آرامی به خود بگیرد ولی به راحتی میتواند بریا تخلیه ی روحی خود جملات تحقیرآمیزی به شما بگوید. در واقع او سعی میکند بات این کار از خواسته و تفکر اشتباه خود دفاع کند و شما باید خوشحال باشید که حق با شما بوده.

Beauty woman showing her hand palms. Selective focus.

مطالب مرتبط:

پایان نامه آنالیز حالات بالقوه شکست و خرابی

رابطه بین مهارت های ارتباطی مدیران

کتاب- هندبوک بتن- hand book CONCRETE- در ۱۲۰ صفحه-docx

بودجه و قوانین مربوط به آن

پایان نامه بررسی راههای موثر بر میزان افزایش رغبت و علاقه جهت مطالعه و تحقیق در دانشجویان

 

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*