ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

داستان ملاله ، جوان ترین برنده ی نوبل صلح

ملاله ۲
داستان ملاله ، جوان ترین برنده ی نوبل صلح 5.00/5 (100.00%) 3 votes

ملاله یوسف زای ، دختر پاکستانی ای است که به عنوان سفیر صلح سازمان ملل فعالیت های اجتماعی می کند . وی حامی حق تحصیل ، حامی حقوق زنان و کودکان می باشد .

خود او می گوید که در کلاس شیمی بودم که ناگهان معلمم به من گفت که موفق به دریافت جایزه ی نوبل صلح شده ام .

شنیدن داستان زندگی وی خالی از لطف نیست :

وی در جایی در پاکستان زندگی می کرد که طالبان بر آن مسلط بود . دختران حق رفتن به مدرسه را نداشتند و او با پنهان کردن کتاب ها زیر لباسش و بدون یونیفرم مدرسه ، پنهانی به مدرسه می رفت . او وبلاگ نویسی می کرد و از خفقان ایجاد شده توسط طالبان و ظلم بزرگ آن ها در حق زنان می نوشت . بالاخره طالبان می فهمد و طی سوء قصدی به او در راه برگشت از مدرسه ، به سر وی گلوله شلیک می کنند . خوشبختانه او را به موقع به بیمارستان می رسانند و گلوله را از سر او در می آورند . به هر زحمتی که بود ، او ، پدر و مادر و ۲ برادرش به انگلیس پناهنده می شوند ؛ چرا که طالبان پیام می دهد که اگر او را بیابند این بار حتماً او را خواهند کشت . طالبان وی را نماد هرزگی و کافری به تمام معنا می داند و مرگ وی را حکم شریعت می خواند .

 

ملاله ۱     

             

 

 

ملاله ۳

 

 

 

 

ملاله ۴

 

در انگلیس وی به تحصیل خود ادامه می دهد و همزمان به فعالیت های مدنی نیز می پردازد . در مورد حقوق تحصیل کودکان فعال است و به عنوان سفیر سازمان ملل ( UN ) شناخته می شود . وی قصد دارد در رشته ی حقوق به ادامه ی تحصیل بپردازد .

با باراک اوباما ملاقاتی می کند و به او بی پرده در مورد ضرورت همکاری نکردن با تروریست ها در خاورمیانه هشدار می دهد . وقتی با این سوال مواجه می شود که چطور توانسته راجع به چنین مسئله ی مهمی در حضور شخص اول سیاست دنیا به راحتی به بیان عقاید خود بپردازد ، می گوید که این حق من بود که پیام درست را به شخص درست می رساندم و نمی توانستم این فرصت را از دست بدهم ، به علاوه هیچ کس نباید چنین فرصتی را از دست دهد و ما باید در حضور افراد مهم مشکلات و مسائل پیش رو را بیان کنیم و به آن ها وظایف و جایگاهشان را یادآوری کنیم .

وی پدر و مادرش را حامی خود می داند و از آن ها سپاس گزار است : « پدرم در چنان شرایطی که ما زندگی می کردیم هرگز من را محدود نمی کرد و به من فرصت پرواز کردن می داد ؛ این آن چیزی است که همه ی کودکان این دنیا می خواهند . »

جایزه ی نوبل صلح مسئولیت وی را به عنوان یک فعال حقوق بشر هر روز و هر روز پررنگ تر می کند . دختری که تا دیروز قربانی تروریسم بود ، امروز به نماد استقامت و حق طلبی درآمده است .

« یک کودک ، یک معلم ، یک کتاب و یک قلم ؛ این ها کافی اند تا دنیا تغییر کند . »

بعد از فیزیک دان معروف عبدالسلام که موفق به کسب نوبل فیزیک شد ، وی دومین پاکستانی است که این جایزه را از آن خود کرده است .

وی در وب سایت رسمی خود به جمع آوری کمک های نقدی برای ساخت مدرسه برای ۶۰ میلیون کودک می پردازد . برای مشاهده ی وبسایت ملاله می توانید به لینک زیر مراجعه کنید :

www.malala.org

 

فایل های مرتبط در سایت گوپاس :

بررسی نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

دانلود مجموعه کامل مقالات حقوق بشردوستانه

زن در اجتماع در فرهنگ غرب

مجموعه مقالات حقوقی تروریسم

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*