ads

خرداد ۳۰, ۱۳۹۷

دستاوردهای ناسا در سال ۲۰۱۶

ASCAN 2014 class photo.  Photo Date: January 10, 2014.  Location: Building 8, Room 182 - Photo Studio.  Photographer: Robert Markowitz
دستاوردهای ناسا در سال ۲۰۱۶ 5.00/5 (100.00%) 2 votes

اگر ناسا را دنبال می کنید ، می دانید که متخصصین و دانشمندان شاغل در آن همواره در پی تکمیل برنامه های علمی و تکنولوژیکی هستند ، که شاید انجام حتی یکی از آن ها برای کشورهایی مثل کشور ما هنوز یک آرزو باشد . پروژه هایی با بودجه های درخور ، توجهات و پشتکار تیمی به بزرگی یک سازمان و برنامه ریزی مناسب باعث شده کار در ناسا همواره در صدر محبوب ترین کارهای جهان قرار گیرد . کار در ناسا به فضانوردی محدود نمی شود ! ناسا در تمامی زمینه های علمی و مهندسی پذیرای افراد علاقه مند و پرتلاش از سراسر جهان هست و شاید بتوان گفت بیش از هر سازمان دیگری اهداف جهان شمول دارد . از زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی در ناسا از الکترونیک ، حالت جامد ، رباتیک و مکانیک سیالات گرفته تا کیهان شناسی و اخترفیزیک و شیمی و زیست ، می توان نام برد . هر چند تمرکز این سازمان و اهداف آن بر علوم فضایی قرار گرفته اما ، پژوهش های صورت گرفته در ناسا در حوزه ی زمین شناسی و هواکره و ژئوفیزیک نیز همچنان حرف اول را می زند . در سالی که گذشت محققین و پژوهشگران ناسا دستاوردهایی جدی داشتند که در زیر به آن ها اشاره هایی خواهیم داشت :

 

۱. پروژه ی اژدها ( Dragon )

space-X نام یک شرکت تولیدکننده محصولات صنایع هوافضایی تجاری در آمریکا است . در سال گذشته این شرکت یک محموله از ابزار را به صورت کارگو با موفقیت به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد . همچنین برپایهٔ برنامهٔ اسپیس‌اکس، نخستین گروه از انسان‌ها در سال ۲۰۲۴ میلادی به مریخ فرستاده شده و در سال ۲۰۲۵ به آن سیاره خواهند رسید. پیش از آن، تجهیزات لازم برای اسکان بشر، هر دو سال یک‌بار به مریخ فرستاده خواهد شد که نخستین آن در سال ۲۰۱۸ میلادی خواهد بود. بدین ترتیب پایگاهی برای بقای انسان‌ها در مریخ ایجاد خواهد شد .

 

دراگن

 

۲. اتمام پروژه ی یک سال در فضا

غالب سفرها به ایستگاه فضایی معمولا بین ۴ تا ۶ ماه به طول می انجامند ، در حالی که برای اولین بار پروژه ی سفر یک ساله به فضا با هدف اصلی شناخت تغییرات روحی انسان ، با موفقیت توسط ناسا انجام شد . فضانوردان میخائیل کورینکو و اسکات کلی فضانوردانی بودند که برای این کار انتخاب شدند . آثار جسمی چنین سفرهای طولانی هم بر بدن انسان مشخص شده : آتروفی عضلانی ، تغییراتی در ساختمان چشم و از دست دادن استخوان . انجام این پروژه قدم آغازین برای سفر به مریخ که سفری طولانی تر و حساس تر است ، به شمار می رود . برای اطلاعات بیشتر مطلب یک سال در فضا را مطالعه کنید .

 

 

کورینکو و کلی

 

 

۳. پروژه ی جونو ( Juno )

بعد از ۵ سال بالاخره فضاپیمای جونو در ۴ جولای ، در مدار مشتری قرار گرفت . هدف از ارسال این فضاپیما تحقیق بر ساختار ، لایه ها ، اتمسفر و مگنتوسفر مشتری است . این فضاپیما انقدر اطلاعات ارسال می کند که حالا حالا ها دانشمندان را سرگرم خود کند !

 

Jupiter

 

۴. پروژه ی کپلر

هدف این پروژه کشف سیارات زمین مانند که می توانند کاندید حیات باشند ، بود . پروفسور چارلی سوبک و همکارانش از سال ۲۰۰۹ این پروژه را شروع کردند و سال ۲۰۱۶ نقطه ی عطفی در آن بود . تا به این لحظه که من این مطلب را می نویسم (!) تلسکوپ فضایی کپلر ۴۷۰۶ سیاره ی زمین مانند پیدا کرده که ۲۳۳۰ تا از آن ها کاندید پشتیبانی از حیات هستند .

برای اطلاعات بیشتر به اینجا بروید .

 

۵. نمونه برداری از شهاب بنو

فضاپیمایی به شهاب بنو Bennu ارسال شده که نمونه ای از این شهاب بر می دارد و در سال ۲۰۲۳ به زمین باز می گرداند . مطالعات طیفی روی این نمونه می تواند به افزایش دانش در حوزه ی نحوه ی شکل گیری منظومه ی شمسی کمک کند .

 

سایر مطالب در گوپاس :

در ناسا چه می گذرد ؟

ناسا پرتاب کاوشگر بصیرت را به ۲۰۱۸ موکول کرد .

 

فایل های موجود در گوپاس :

آموزش فناوری اطلاعات و الکترونیک و کاربرد آن

آموزش ++C به زبان ساده ( مبتدی تا پیشرفته )

 

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*