ads

خرداد ۳۰, ۱۳۹۷

راه تشخیص دیابت چیست؟

تشخیص دیابت
راه تشخیص دیابت چیست؟ 5.00/5 (100.00%) 1 vote

اگر به خاطر داشته باشید، در یک مقاله که مدتی قبل منتشر کردیم از خطرات بیماری دیابت یا بیماری قند صحبت کردیم. متاسفانه برخی افراد فکر می‌کنند ابتلا به دیابت فقط به معنی عدم توانایی برای خوردن مواد شیرینی است، در حالی که وخیم شدن آن می‌تواند به اجبار برای قطع کردن اعضای بدن و حتی با پیشرفت،به مرگ بینجامد. نکته ناراحت کننده دیگر این است که این بیماری در اغلب مواقع به موقع تشخیص داده نمی‌شود و فرد زمانی به بیمار بودن خود پی می‌برد که بیماری بسیار شدید شده است. پس برای تشخیص دیابت باید چه کاری کرد؟

تشخیص دیابت به روشی سریع

آب زیاد نوشیدن و به دنبال آن دفع مایع و ادرار کردن زیاد، کاهش وزن با وجود زیاد شدن غذا و همچنین خستگی و کوفتگی بدن و تاری دید، جزء نمونه‌هایی از علائم ابتلا به بیماری قند هستند. اما این علائم ممکن است به صورت اتفاقی و گذرا در بدن شما به وجود آمده باشند و یا ممکن است دلیل بروز آن‌ها مشکل دیگری باشد. بهترین، سریعترین و مطمئن‌ترین راه تشخیص دیابت تست میزان قند خون به صورت مستقیم است.

تشخیص دیابت

حین آزمایش دادن در صبح به صورت ناشتا میزان قند خون باید زیر ۱۰۰ باشد تا فرد از این لحاظ سالم تلقی شود. اما اگر در حالت ناشتا بالای ۱۲۶ و همچنین پس از مصرف هفتاد و پنج گرم گلوگز عدد بالا ۲۰۰ باشد، مبتلا به بیماری قند هستید. در برخی از مواقع، قند بالای ۲۰۰ با علائم ذکر شده در بالا همچون آب خوردن زیاد و دفع ادرار به دفعات بیشتر در روز همراه می‌شود.

در بین افرادی که بیمار و سالم خطاب می‌کنیم، افراد دیگری وجود دارند، افرادی که قند خون آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ است. این افراد بیمار نیستند، اما در آستانه ابتلا به این بیماری قرار دارند. آن‌ها در تشخیص دیابت خیلی خوش شانس هستند، چون با اصلاح تغذیه خود می‌توانند قند خون را به زیر ۱۰۰ کاهش دهند.

اما اگر به عادات غذایی بد خود و دیگر عادت‌های غلط ادامه دهند بعید نیست به بیماری قند مبتلا شوند. توصیه پزشکان این است که اگر سن بیشتر از ۴۵ سال است، هر ۳ سال یکبار باید آزمایش قند خون داد. افرادی که سن بیشتری داشت و یا از نظر کلی در شرایط ویژه‌ای قرار دارند (مثل خانم‌های باردار) باید این بازه زمانی را کمتر و کمتر کنند.

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*