ads

خرداد ۵, ۱۳۹۷

روش هایی برای درمان حس خجالت

shyness-abuse-title-image_tcm7-188639
روش هایی برای درمان حس خجالت 5.00/5 (100.00%) 1 vote

درمان حس خجالت مفرط

احساس خجالت یک احساس کاملا رایج در میان انسان ها است. هر انسانی احساس خجالت را تجربه میکند اما برخی از افراد در این احساس افراط میکنند. افراد در اینجا به دو دسته تقسیم میشوند : ۱- افرادی که آن را ترک میکنند ۲- افرادی که این احساس را تا آخر عمر با خود حمل می کنند. دسته اول به این دلیل احساس خجالتی بودن را رها میکنند که در شرایط و اوضاعی قرار میگیرند که متوجه میشوند ارزش و اعتبار برابر یا بیش از دیگران دارند و اعتماد به نفس خود را باز می یابند و دسته دوم در چاه خجالت خود میمانند. ما در اینجا سعی میکنیم که روش هایی برای درمان حس خجالت به شما معرفی کنیم.

۱- با آن ها بازی کنید

بازی “من … هستم” بازی بسیار موثر در این زمینه است. شما باید “… “را با یک نام پر کنید. برای مثال به او بگویید من یک آتش نشان هستم و از او بخواهید که به شما با عنوان آتش نشان سلام کند ( سلام آتش نشان حال شما چطوره؟) از او بخواهید در حین سلام و احوال پرسی به چشمان شما نگاه کند و شما هم در این حین به او لبحند برنید تا احساس مقبول بودن را به او القا کنید.

۲- به حرف هایشان گوش کنید

هر چقدر هم که مشغول صحبت کردن باشید باز دست از کارتان بکشید و به آن ها گوش دهید. زمانی که حرف میزنند به حرف هایشان توجه کنید و جواب آن ها را با یک کلمه ندهید و سعی کنید براری پاسخ دادن به آن ها به جای استفاده از کلمات از جملات استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که جملات به توضیحات تبدیل نشوند تا احساس بی کفایتی و نادانی نکنند یا فکر نکنند که شما آن ها را کم فهم می پندارید. زمانی که شما دست از کار خود میکشید و با لبخند وتوجه به حرف هایشان گوش میدهید این احساس را در آ« ها القا میکنید که :(( تو مهم هستی و من برای تو ارزش قائلم به صورتی که برای تو کارم را رها میکنم و لبخند میزنم چون تو از دیدن تو خوشحالم. جوابت را کامل میدهم چون حرفت برایم اهمیت دارد.). این مورد نه تنها برای افراد خجالتی بلکه برای همه باید اعمال شود.

۳- بگذارید احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند

چه در زمانی که در میان جمع هستید و چه در تنهایی اتان به آن ها علاقه اتان را ابراز کنید یا از خوبی هایشان بگویید این یکی از موثرترین روش های درمان حس خجالت است. بگذارید که احساس کنند اهمیت دارند. برای مثال اگر نوازندگی یا صحبت کردن به یک زبان دیگر را بلدند یا اگر در نقاشی یا یک ورزش مهارت دارند ( هر چند کم) این امتیاز ها را به آن ها یادآوری کنید تا احساس ارزشمند بودن کنند. انجام این کار در تنهایی موثر است ولی در جمع ارزش بیش تری دارد زیرا در این صورت چند نفر با شما هم رای و متفق میشوند و آن ها درک میکنند که تنها در نظر یک نفر مقوبل نیستند. علاوه بر این مهارت ها ازویژگی های خوب اخلاقی اشان برایشان بگویید.

۴- آن ها را وارد اجتماع کنید

از بهانه های متفاوت برای بردن آن ها به اجتماعت مختلف کمک بگیرید زبق تجربه های متفاوتی که در مرکاز مشاوره وجود داشته این روش را موثر ترین روش درمان حس خجالت میدانند. بگذارید در جمع بفهمد که حرف زدن جای خجالت ندارد و تنها آنی باید خجالت بکشد که بد حرف میزند. بگذارید ببیند که هر کس زیبایی خاص خود را دارد و او نیز در مقابل خیلی از افراد زیبا تر است. بگذارید ببیند حتی معقول ترین و بهترین افراد هم نزد همه محبوب نیستند پس اگر یک نفر با آن ها مشکلی داشت دلیلی بر برد بودن آن ها نیست. افراد در جمع میبینند، میشنوند، درک میکنند و در نهایت یاد می گیرند.

birds-on-a-wire-drawing

مطالب مرتبط:

رابطه تک فرزندی و اختلالات روانی

بررسی تفاوت رشد اجتماعی افراد فاقد مادر و افراد فاقد پدر

بررسی تاثیرات اختلالات زبان در میزان افسردگی کودکان

 

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*