ads

خرداد ۵, ۱۳۹۷

محققان دانشگاه استنفورد خانه ای مقاوم در برابر زلزله ساختند

untitled
Rate this post

یک زلزله ی بزرگ می تواند خسارات جانی و مالی فاجعه باری ایجاد کند. حتی لرزش های نسبتا جزئی ممکن است به تمامیت سازه ی یک خانه صدمه بزند و هزینه های گزافی برای تعمیر به بار بیاورد. از این رو گروهی از مهندسان از دانشگاه استنفورد کالیفورنیا روش جدیدی برای ساخت خانه های ضد زلزله توسعه دادند که می تواند ارزان و راحت اجرا شوند.

مهندسان دانشگاه استنفورد یک مدل ساختمان دو طبقه ساختند که به گفته ی آن ها نشان دهنده ی یک طراحی یکپارچه است. در آن دیوار خشک ( دیوارهای پیش ساخته ) به جای پیچ با چسب به قاب چوبی ساختمان متصل می شود. همچنین شبکه ی قوی و پیچ های اضافی برای چسباندن و ایمن نگه داشتن نمای گچی سفید در جای خود، در این خانه استفاده شده است.

 

زلزله

 

گرچه این خانه روی فونداسیون استانداردی قرار نگرفته است ولی دارای ” عایق زمین لرزه” است. این عایق زمین لرزه ای شامل ۱۲ لغزنده ی فولادی و پلاستیکی است که هرکدام حدود ۱۱٫۴cm (4.5 in) قطر دارند. و شامل صفحات و دیش های کاسه مانندی از فولاد گالوانیزه هستند که در زیر برای تحمل فشار قرار گرفته اند.

خانه ی مدل شده توسط شبیه ساز زلزله که مانند صفحه ی لرزاننده ی بزرگ عمل می کند، مورد آزمایش قرار گرفت.مهندسان گرچه قادر به گرفتن مقیاس ریشتر نشدند، اما  گزارش دادند که صفحه را سه بار با قدرتی برابر یک زلزله ی ۶٫۹ ریشتری لرزاندند. با تشکر از عایق های زمین لرزه، خانه بدون خطر از چپ به راست لغزید و هیچ صدمه ای ندید. البته، قبل اینکه محققان بتوانند از حداکثر قدرت شبیه ساز زلزله استفاده کنند، در ساختمان آسیب قابل توجهی دیده شد.

گرچه بازسازی تکنولوژی مقاوم در برابر زلزله برای این خانه امکان پذیر است اما محققان اظهار دارند که ساخت یک سازه ی جدید بسیار آسان تر خواهد بود و تقریبا ۴ روز اضافی وقت پیمانکاران را برای نصب آن خواهد گرفت.

 

فایل های مرتبط :

سمینار کارشناسی ارشد- جدا ساز های لرزه ای

مجموعه عکس ها و مقالات پدیده ستون کوتاه در هنگام زلزله

مقاله ترجمه شده با عنوان «بررسی عملکرد سدهای سنگریزه ای با هسته آسفالتی و رویه بتنی در مقابل زلزله از طریق آزمایشات بستر لرزان در مقیاس بزرگ»

سمینار کارشناسی ارشد (عمران)

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*