ads

خرداد ۵, ۱۳۹۷

زنبور ها در شهر پرکارتر از بیرون شهر

bees
زنبور ها در شهر پرکارتر از بیرون شهر 5.00/5 (100.00%) 3 votes

خلاصه: به گفته محققان زنبور های عسل اغلب در شهر بیشتر از دشت و صحرا به گرده افشانی می پردازند با وجود اینکه  آنها بیشتر به وسیله انگل ها آلوده می شوند، که یکی از عوامل کوتاه کننده ی عمر آنهاست.

زنبور های عسل اغلب در شهر بیشتر از بیرون شهر به گرده افشانی می پردازند با وجود اینکه آنها در شهر بیشتر در معرض آلوده شدن به انگل ها هستند، که یکی از عوامل کوتاه کننده ی عمر آنهاست. این ها یافته های حاصل از مطالعه انجام شده توسط مارتین لوتر از دانشگاه Halle-Wittenberg (MLU) است که به تازگی در مجموعه مقالات Royal Society B منتشر شده است.

محققان به دنبال درک این مطلب اند که آیا ارتباطی بین زمین های تحت استفاده بشر و گرده افشانی گیاهان توسط زنبورهای وحشی وجود دارد؟ برای مشخص شدن این موضوع، آن ها گیاهانی را در ۹ موقعیت داخل و اطراف شهر هاله (یکی از شهر های آلمان) قرار دادند. این گیاهان بطور مخصوص در گلخانه ای در زمین ویژه UFZ ، ایستگاه تست Bad Lauchstädt ، پرورش یافتند و تا قبل از آزمایش هیچ ارتباطی با محیط بیرون یا زنبور های وحشی و یا هیچ حشره ی گرده افشانی نداشته اند.این ۹ تا موقعیت یا در مرکز شهر هاله و یا در مناطق کشاورزی بیرون شهر قرار گرفته اند. در طول زمان گلدهی گیاهان، محققان ثبت کرده اند که چه حشراتی به سراغ گیاه آمده اند و چند وقت یک بار این اتفاق افتاده. دانشمندان همچنین زنبورهایی را در سایت مطالعه گرفته و آنها را با دو انگل آزمایش کردند که در درجه اول روی دستگاه گوارش زنبور عسل تاثیر می گذارند و امید به زندگی را در حیوانات کاهش میدهند.

نتایج حاصل از این دو تحقیق: گیاهان در مناطق شهری نسبت به زمین های تحت زراعت، توسط حشرات، بخصوص خر زنبور ها (انواع زنبور های درشت و پر مو) ، بیشتر گرده افشانی می شوند.همزمان، محققان انگل های بیشتری از زنبور های گرفته شده از داخل شهر پیدا کردند.به گفته ی Panagiotis Theodorou ، نویسنده و دانشجوی دکتری در موسسه ی زیست شناسی MLU ،” انگل ها یک عنصر عادی در اکوسیستم های طبیعی هستند و هیچ چیز نادرستی در ارتباط با این مشاهدات وجود ندارد.” با اینکه در مناطق شهری انگل های بیشتری وجود دارد، اما این امر کار گرده افشانی زنبور های عسل را مختل نمی کند.

پروفسور Robert Paxton ،استاد زیست شناسی در MLU و رئیس این گروه مطالعاتی ، می گوید :” این مطالعه به وضوح نشان می دهد که زنبور ها در شرایط سخت و در محیط های پرورشی مدرن (زمین های کشاورزی اطراف شهر ها) قادرند به گرده افشانی بپردازند.” در مقابل، شرایط برای زنبور ها در شهرها به طور چشمگیری بهتر است، زیرا مردم در مناطق شهری بیشتر به کشت گل های رنگی و متنوع می پردازند، که این گل ها زنبور های بیشتری را جذب خود می کنند. با اینکه این زنبور ها در شهر بیشتر در معرض خطر ابتلا به انگل ها قرار دارند. به گفته دکتر Oliver Schweiger ،” حقیقت این است که خر زنبورها (زنبور های بامبوس) گرده افشان های بسیار کارامدی هستند، حتی وقتی که توسط انگل ها آلوده شده باشند. احتمالا سیستم (انگل- گرده افشان- گیاه) توانسته در طول میلیون ها سال توسعه پیدا کند. ولی مناظر کشاورزی و نحوه ی بهره برداری از آن ها در طول چند سال گذشته با سرعت خیره کننده ای تغییر کرده است، که اجازه ی سازگاری به جانداران را نمی دهد. واین در حال حاضر می تواند یکی از دلایل اصلی کاهش زنبور های وحشی و سایر حشرات گرده افشان باشد.”

این گروه تحقیقاتی از هالی اکنون بررسی می کنند که آیا می توان نتایج مطالعه ی آن ها روی انگل های آلوده کننده ی خر زنبورها را به سایر زنبور های وحشی و زنبور های عسل نسبت داد؟

منبع: Helmholtz Centre for Environmental Research – UFZ

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*