ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

با تراپیست-۱ آشنا شوید / هفت سیاره شبیه به زمین و دارای شرایط پیدایش حیات

تراپیست-1
Rate this post

حدود ۸ الی ۹ ماه پیش خبری بسیار مهم کل دنیا و مخصوصا علم نجوم را تکان داد. دانشمندان و اخترشناسان توانستند در فاصله ۳۹ سال نوری از زمین یک منظومه متشکل از یک ستاره و ۷ سیاره شبیه به زمین پیدا کنند! به عقیده برخی، این بزرگترین کشف دنیای نجوم تا به امروز محسوب می‌شود.

ویژگی‌های سامانه تراپیست-۱

ستاره مجموعه تراپیست-۱ بسیار از خورشید کوچکتر بوده و در حد و اندازه‌های سیاره مشتری است. همچنین نوردهی آن خیلی کمتر از ستاره منظومه شمسی است و کم فروغ است. اما فاصله بسیار نزدیک سیاره‌ها به ستاره خود فرصتی مناسب برای پیدایش حیات در آن‌ها به وجود آورده است، به طوری که انتظار می‌رود حدود ۶ سیاره سامانه تراپیست-۱ در کمربند حیات قرار داشته باشند.

تراپیست-1

تا پیش از کشف ستاره تراپیست-۱ و سیاره‌های حول آن، بشر نتوانسته بود یک مجموعه دارای این تعداد سیاره پیدا کند. اغلب ستاره‌هایی که دانشمندان مشاهده می‌کردند اغلب فاقد سیاره بوده و یا نهایتا یک سیاره در اطراف خود داشتند. از طرفی دیگر ابعاد سیاره‌های تراپیست-۱ هم بسیار نزدیک به اندازه کره زمین است.

تراپیست-1

البته سد راه‌هایی برای وجود حیات در آن‌ها نیز وجود دارند. به عنوان مثال نزدیک بودن سیارات به ستاره خود سبب می‌شود تشعشعات زیادی به آن‌ها برسد و همین موضوع پیدایش حیات را با مشکل مواجه می‌کند. دانشمندان در تلاش هستند با توجه به شباهت سامانه به تراپیست-۱ به منظومه شمسی و بالا بودن امکان پیدایش حیات در تعداد زیادی از سیاره‌های آن، بیشتر بر روی آن‌ها تحقیقاتی انجام بدهند. اخیرا برخی مطالعات حتی از وجود آب در این سیاره‌ها خبر داده‌اند.

happy wheels game

ارسال یک دیدگاه.

*