ads

خرداد ۵, ۱۳۹۷

یک سوم رشته - محل‌های دانشگاهی به زودی حذف می‌شوند

دانشگاه تهران (۲)
Rate this post

یکی از دلایل بیکاری افراد فارغ التحصیل شده از دانشگاه‌ها که حتی ممکن است تا مقاطع کارشناسی ارشد و یا حتی دکتری نیز ادامه تحصیل داده باشند، تحصیل آن‌ها در رشته‌های فاقد بازار کار است. این افراد سال‌ها در رشته‌های تحصیلی دانشگاهی خود زحمت کشیده‌اند، به همین دلیل دوست دارند در همان رشته فعالیت کرده و از همان کسب درآمد کنند. با توجه به همین عدم کارشناسی صحیح برای ایجاد برخی از رشته‌های دانشجویی به نظر می‌رسد به زودی برخی از آن‌ها حذف خواهند شد.

۳۰ درصد رشته – محل‌ها حذف می‌شوند

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم با تاکید بر این موضوع که متاسفانه طی دهه‌ها و سال‌های گذشته برخی از رشته‌های دانشگاهی بدون انجام کارشناسی کافی درباره آن‌ها و زمینه کاریشان ایجاد شده‌اند، به لزوم کاهش رشته و محل‌های غیر ضروری اشاره کرد.

دانشگاه تهران (۱)

از نظر وی همانند زمان ایجاد، برای حذف نباید عجله به خرج داد چون ممکن است در این صورک یک رشته مهم از لیست درس‌های دانشگاهی به اشتباه خط بخورد. به همین دلیل بعد از بررسی تخصصی و در نظر گرفتن بازار کار کنونی و مخصوصا بازار کار آینده، حدود ۳۰ درصد از رشته – محل‌های دانشگاهی از نظام آموزشی کشور بیرون خواهند آمد. البته این به معنی کاهش رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نیست و قرار است رشته‌های جدیدی این بار با کارشناسی و در نظر گرفتن صلاح‌دید جامعه و دانشجویان به نظام آموزشی افزوده شوند.

در طول چهار سال قبل چیزی حدود ۲۶۶ رشته جدید تصویب شده است و دانشگاه‌ها ابلاغیات لازم برای آغاز تدریس آن‌ها را دریافت کرده‌اند. جالب است که حدود نیمی از آن‌ها به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مربوط می‌شوند که نشان می‌دهد تحصیل در این مقاطع به چه میزان افزایش پیدا کرده است.

happy wheels game

ارسال یک دیدگاه.

*