ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

شوخی با فیزیک دان ها

انیشتن
Rate this post

آیا می دانید البرت انیشتین ، رانندگی نمی کرده ؟ او رانندگی را کاری بسیار سخت و پیچیده توصیف می کند و همیشه با دوچرخه به دانشگاه می رفت و باز می گشت .

 

دوچرخه

 

آیا می دانید تا قبل از اختراع ماشین بخار توسط جیمز وات ، بشر با چالش شدید انقلاب صنعتی و دو قطبی شدن جامعه و به تبع آن گسترش جنگ بر سر غذا مواجه بود ؟ کاری که جیمز وات کرد برای اولین بار به جامعه ی بشری فهماند که چطور می توان از راه دانش ثروتمند شد . تا قبل از آن علمی مثل فیزیک به طبقه ی مرفه جامعه تعلق داشت .

 

وات

 

آیا می دانید تز دکتری لویی دوبروی با عنوان ” رفتار موجی ذره ” منجر به دریافت جایزه ی نوبل برای او شد ؟ وی با جدی گرفتن روند تحصیل خود شعار : ” یک دانشجوی  دوره ی دکترا ، کسی ست که مدعی است به چیزهایی دست یافته که می تواند مرزهای علم را تغییر دهد و بخش تاریکی از عالم را نمایان کند . ” را تحقق بخشید .

آیا می دانید آیزاک نیوتن جوان در سال ۱۶۶۱، در هجده سالگی وارد دانشگاه کمبریج شد اما مادر او نمی‌توانست مخارج دانشگاه را بپردازد از این رو وی به گروه «سابسایزرها» پیوست. سابسایزرها دانشجوهایی بودند که بجای پرداخت شهریه، اتاق‌ها را نظافت می‌کردند یا در سالن غذاخوری به عنوان پیشخدمت کار می‌کردند.

نیوتن نیمی از عمر خود را به کیمیاگری و کارهای خودسرانهٔ مذهبی گذراند و سال‌های متمادی را به مطالعهٔ نقشهٔ طبقهٔ همکف معبد گمشدهٔ سلیمان در بیت‌المقدس می‌گذراند (و زبان عبری را هم بدین منظور فرا گرفت) تا سرنخ‌های ریاضی لازم برای پیدا کردن تاریخ دومین بازگشت مسیح و پایان جهان را در آن پیدا کند. دلبستگی او به کیمیاگری بسیار بیشتر بود تا جایی‌که تجزیهٔ یک رشته از موی سر نیوتن در دههٔ ۱۹۷۰ میلادی نشان داد که جیوهٔ موجود در موی او چهل برابر میزان عادی آن است که حواس‌پرتی او را نیز توجیه می‌کند که گاهی هنگام بیدار شدن تا ساعت‌ها فراموش می‌کرد که باید از رختخواب برخیزد و بصورت نشسته در تختش در اندیشه‌های خود غرق می‌شد .

آیا می دانید تسلا دانشمندی شایسته و بهترین کارمند ادیسون بود ؟ او ابتدا از طرف ادیسون مأمور شده بود تا راه‌های توسعهٔ سیستم‌های جریان مستقیم (DC) را بررسی کند اما چون پس از پایان کار ادیسون تعهدات مالی خود را زیر پا گذاشت تسلا تصمیم به ترک شرکت او گرفت. با پذیرش استعفای تسلا، ادیسون مرتکب اشتباه بزرگی شد چرا که چندی بعد تسلا با کشف جریان متناوب (AC) در برابر امپراتوری ادیسون و سیستم DC او قد علم کرد. او با حمایت جرج وستینگهاوس کارخانه‌دار معروف سامانه‌های چندفازی توزیع برق را برپایهٔ جریان AC تکامل بخشید که بسیار کارآمدتر از سیستم ادیسون بود. با وجود تبلیغات منفی جنرال الکتریک، جریان AC روز به روز رواج بیشتری یافت و سرانجام سلطه ادیسون را بر بازار صنایع الکتریکی درهم شکست .

 

تسلا

 

آیا امی نوتر را می شناسید ؟ خانم ریاضی دان و فیزیک دان برجسته ی آلمانی برای مدت هفت سال بدون دریافت حقوق در موسسه ی ارلانگن به کار و تدریس پرداخت ( در آن سال ها زنان قانونا از کار آکادمیک منع می شدند ) پس از آن کلاین و هیلبرت از وی برای پیوستن به مرکز ریاضیات دانشگاه گوتینگن دعوت به عمل آوردند ، با این حال، به دلیل اعتراض اعضای دانشکده فلسفه این دانشگاه، نوتر ناچار شد برای مدت چهار سال تحت نام همکارش هیلبرت به فعالیت و تدریس در این دانشگاه ادامه دهد . سرانجام به او اجازه دریافت درجه پریواتدوزنت داده شد (درجه‌ای در آلمان که به شخص اجازه تدریس در دانشگاه و پذیرفتن دانشجوی دکترا می‌دهد) اما این هم دیری نپایید و سال بعد از آن اما به دلیل خلع یهودیان از مشاغل دانشگاهی توسط دولت نازی آلمان نوتر ناچار به نقل مکان به ایالات متحده شد . پاول الکساندروف، آلبرت انیشتین، ژان دیدونه، هرمان وایل، و نوربرت وینر از او به عنوان مهمترین محقق زن در تاریخ ریاضیات یاد کرده‌اند . مطالعات و دستاوردهای وی در زمینه ی جبر مجرد و تقارن و فیزیک نظری ، نشان از فراست و نبوغ ریاضی سرشار او دارد .

 

امی نوتر

 

 

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*