ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

تغذیه کودکان زیر یک سال با شیر گاو مضر است!

شیر گاو
Rate this post

کودکان زیر یک سال قادر به خوردن هر چیزی نیستند و معمولا شیر مقوی‌ترین و مغذی‌ترین ماده غذایی برای آن‌ها است. با این حال تحقیقات جدید نشان می‌دهد با وجود خاصیت بسیار زیاد شیر گاو و یافت شدن سالم‌ترین نوع کلسیم در آن، بهتر است از آن برای کودکان زیر یک سال استفاده نشود. اما دلیل چیست؟

شیر گاو مفید است، اما نه برای همه!

شیر سرشار از پروتئین است و شاید اصلی‌ترین دلیل نوشیدن آن نیز فقط دریافت پروتئین باشد، اما مطالعات جدید نشان داده پروتئینی که در شیر گاو وجود دارد، برای کودکان زیر یک سال قابل تحمل نیست و ممکن است بروز بیماری‌های آلرژیک را در آن‌ها باعث شود. مطمئنا بهترین غذا برای کودکان شیر مادر است، اما برخی از مادران که قادر به شیردهی نیستند، تصور می‌کنند بهترین جایگزین شیر گاو است که متاسفانه این طور نیست.

شیر گاو

درست است که کودکان محروم از شیر طبیعی مادر به یک جایگزین مغذی نیاز دارند، اما این جایگزین شیر گاو نیست. بر اساس یافته‌های جدید پزشکان اطفال، اگر یک نوزاد در سنین ابتدایی و مخصوصا زمانی که کمتر از یک سال دارد با شیر گاو تغذیه شود، در سنین بالاتر با کمبود آهن و در نتیجه با آنمی (کم خونی) رو به رو می‌شود. به عقیده برخی از آن‌ها کمبود آهن این دسته از افراد حتی ممکن است زیاد باشد.

شیر گاو

نوزاد زیر یک سال کلیه نارسی دارد و همانند کلیه یک انسان بزرگسال قدرتمند است، به همین دلیل شیر گاو ممکن است به کلیه آن هم فشار بیاورد. به خاطر وجود چند پروتئین شیر گاو که در نتیجه واکنش نامطلوب سیستم ایمنی بدن نوزاد را منجر می‌شود، شاهد بروز آلرژی خواهیم بود. جالب است بدانید در کل جهان میزان شیوع آلرژی به شیرگاو ۳ تا ۵ درصد است.

happy wheels game

ارسال یک دیدگاه.

*