ads

خرداد ۵, ۱۳۹۷

عینک های جدید مخصوص کسانی که کوررنگی دارند

عینک های جدید مخصوص کسانی که کوررنگی دارند
عینک های جدید مخصوص کسانی که کوررنگی دارند 5.00/5 (100.00%) 3 votes

کور رنگی هیچ وقت باعث نشد که آدام فنتون « Adam Fenton » ٬ دست از نقاشی کشیدن بردارد . هنرمندی انگلیسی که نقاش منظره های طبیعی بوده و در رشته ی رنگ هم تحصیل میکند . او مانند میلیون ها فرد دیگر بیماری کورنگی سرخ-سبز دارد . هنگامی که او اخباری راجع به عینک های جدید که کوررنگی را اصلاح میکنند شنید ٬ علاقه مند شد تا با استفاده از آن ها و بدون استفاده از آن ها نقاشی بکشد و نقاشی های خود را به معرض نمایش بگذارد . یکی از دوستانش مقاله ای راجع به این عینک ها ٬ که هم اکنون با نام Oxy-Iso تجاری سازی شده اند ٬ برای او فرستاد . عینکی به همراه یک لنز که قادر است سطح اکسیژن خون را بالا ببرد و رنگ های خاصی را وضوح ببخشد ٬ همان رنگ هایی که تا قبل برای فرد قابل تشخیص نبوده اند .

پژوهشگران آزمایشگاه ۲AI برای اولین بار موفق به اختراع این تکنولوژی و ثبت اختراع آن تحت عنوان برند O2AMP شدند . البته هدف آنها کمک به فیزیولوژیست ها و پرستاران بود تا بتوانند مثلا راحت تر رگ های زیر پوستی را تشخیص دهند یا بهتر آثار کبودی و کوفتگی بیماران آسیب دیده را مشاهده کنند . در عین حال این اختراع خیلی بیشتر در بین انجمن های کوررنگی و افرادی با این بیماری طرفدار کسب کرد .

فنتون میگوید : « برای اولین بار که راجع به این تکنولوژی شنیدم ٬ خودم را در این عینک تصور کردم که همه چیز را رویایی میبیند ! بعدا دیدم واقعا دنیا جالب تر و گرم تر شده ! »

 

۶

 

عینک های Oxy-Iso بر مبنای نظریات ٬ مقالات و دستاوردهای دانشمند و پژوهشگر خوش فکر و جوانی به نام Mark Changizi ٬ از پژوهشگران آزمایشگاه ۲AI ٬ می باشد . او حاصل تمام افکار و پژوهش های خود را در کتابی به نام « انقلاب بینایی مرئی انسان » منتشر کرده که سیری زیست شناسانه و تاریخ گونه بر روند شکل گیری بینایی در انسان به عنوان گونه ای از پستانداران دارد .

Changizi  نشان داده که میزان اکسیژن خون موجودات در رنگ پوست آن ها و همین طور در دید مرئی آن ها موثر است . رنگ پوست میتواند به عنوان پیامی در روابط اجتماعی تلقی شود ٬ مثلا چهره ی سرخ و صورتی رنگ که میتواند نشانه ی عصبانیت یا خجالت باشد یا بی رنگ شدن یا زردی آنی پوست که ممکن است به دلیل ترس باشد . که این ها همه با غلظت اکسیژن در خون در ارتباط مستقیم اند . چانگیزی و دستیارش تیموث باربر همین طور نشان داده اند که رنگ پوست افراد همین طور می تواند معیاری برای سطح سلامت افراد باشد .

فنتون با مطلع شدن از دستاورد چانگیزی به ملاقات او رفت و درخواست کرد که به او یک عینک بدهد تا او بتواند از نظر هنری تفاوت دید بین دو حالت را به او نشان دهد . هم اکنون در دنیا از هر ۸ مرد ٬ یک مرد و از هر ۲۰۰ زن ٬ یک زن به کوررنگی سبز-سرخ مبتلا هستند .

فنتون می گوید : « آن قدر با زدن این عینک رنگ های گرم مثل قرمز ٬ نارنجی و قهوه ای را واضح و زنده تر دیدم که احساس کردم دنیا سوررئال باید باشد ! » همین طور بعد از زدن لنز و عینک رنگ پوست او به طرز باور نکردنی و غیرطبیعی ای نارنجی شد ! او از دو منظره یک بار با عینک و یک بار بی عینک نقاشی کرده است .

 

۷

 

این فکر که چشمان کسانی که کوررنگی دارند چگونه دنیا را میبیند همواره برای مردم جالب بوده و البته قبل از فنتون هم نقاشان دیگری که به کوررنگی مبتلا بوده اند هم بوده اند که در حرفه خود موفق بوده اند ٬ ولی او با وجود تکنولوژی جدید دیگر قصد ندارد بدون عینک نقاشی بکشد : « دریچه های جدیدی به رویم باز شده  حالا تعبیر متفاوتی از مناظر دارم . من دیدم را که هم اکنون سرشار از رنگ ها شده ٬ دوست دارم و دوباره بدون عینک نقاشی نخواهم کشید … »

 

 

برای مطالعه:

حقایقی راجع به داوینچی که نمیدانستید

عینک هوشمند با قابلیت های متفاوت برای ورزشکاران

 

برای دانلود:

پایان نامه بررسی مسائل و مشکلات آموزشی مدرسه دخترانه نابینایان

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*