ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟ (قسمت اول)

Fear (5)
Rate this post

ترس از انجام یک کار اغلب به خاطر نبود اعتماد به نفس است. برخی افراد احساس‌های بد درونشان را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند، به همین دلیل نمی‌توانند درمان خوبی برای آن پیدا کنند. ترس در واقع یک احساس ناخوشایند اما طبیعی است که به خاطر واکنش به خطر در انسان به وجود می‌آید، اما بسیاری از انسان‌ها آن را با اضطراب و تشویش اشتباه می‌گیرند. اضطراب، کمتر حالت طبیعی داشته و معمولا بدون وجود تهدید، در انسان به وجود می‌آید.

راه غلبه بر ترس، اقدام است

ترس در حالت طبیعیی چیز بدی نیست. اینکه انسان به طور ناخودآگاه در زمان نزدیک شدن یک شی به چشمش ترسیده و پلک می‌زند، برای محافظت از او ضروری است. یا ترس از ارتفاع نیز چنین حالتی دارد. اما منظور ما از ترس، نداشتن اعتماد به نفس برای جلو رفتن در زندگی است. در واقع برخی انسان‌ها از اقدام کردن ترس دارند. حال این اقدام می‌تواند خواستگاری کردن از یک فرد، حضور در تست یک تیم ورزشی، ارسال رزومه برای یک شرکت و یا هزاران کار این چنینی دیگر باشد. فردی که ترس بر او غلبه کرده، دست از اقدام می‌کشد و عمل نمی‌کند.

غلبه بر ترس

اما به عقیده روانشناسان، تنها راه جرات پیدا کردن اقدام کردن است. اگر از پذیرفته نشدن در یک موقعیت شغلی ترس دارید، همین حالا رزومه خود را برای آن ارسال کند. اگر پذیرفته شوید، به ترس بیهوده خود پی خواهید برد. اما اگر جوابی نگیرید، باز هم متوجه بدون دلیل بودن ترس خود می‌شود، چون متوجه می‌شوید هیچ اتفاقی در زندگی‌تان رخ نداده و شما همچنان موقعیت‌های زیادی برایتان وجود دارند. این موضوع نشان می‌دهد بیشتر ترس‌ها از اقدام کردن غیر واقعی بوده و تنها توهمات ذهن انسان هستند. به عنوان مثالی دیگر، اگر از صحبت کردن با یک فرد ترس دارید، همین حالا پیامی برای وی بفرستید.

غلبه بر ترس

نکته بسیار بسیار جالب اینجاست که وقتی درباره یک کار مشخص اقدام می‌کنید، نه تنها ترس انجام دادن آن را از بین برده‌اید، بلکه به خاطر اقدام کردن، قدم برداشتن و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس، ترس‌های بعدی را نیز راحت‌تر از سر راه برمی‌دارید.

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*