ads

خرداد ۵, ۱۳۹۷

چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟ (قسمت دوم)

ترس داشتن (۲)
Rate this post

در قسمت اول روش غلبه بر ترس گفتیم منظور ما از ترس، نیروی غریضی به منظور حراست از جان انسان نیست. این نیرو سبب می‌شود انسان به طور ناخودآگاه از چیزهایی که برای سلامتیش مضر هستند دوری کند. به عنوان نمونه از سرعت بالا، از ارتفاع و این چنین چیزها دوری کرده و یا هنگام نزدیک شدن چیزی به چشمانش، پلک بزند. منظور ما در اینجا از ترس، نداشتن اعتماد به نفس برای اقدام کردن است. چنین فردی همیشه تصمیم‌هایی برای زندگی خود می‌گیرد، اما هرگز برای اجرایی کردن آن‌ها پا پیش نمی‌گذارد، چون با نوعی ترس در درونی خود مواجه شده و از نتیجه تلاش‌های خود ترس دارد.

ترس همواره نتیجه بالعکس می‌دهد

فردی که برای اقدام کردم اعتماد به نفس نداشته و از این کار ترس دارد، نمی‌داند آینده قرار است برای وی چه چیزی به ارمغان بیاورد. به همین دلیل از اقدام کردم دست می‌کشد. آینده این دسته از انسان‌ها معمولا همان چیزی می‌شود که از آن ترس دارد، چون به خاطر این حس بازدارنده درونی هیچگاه قدم‌های بزرگی برنداشته و همیشه فرصت‌های خوب را از ترس بد بودن نتیجه از دست داده‌اند.

ترس داشتن (۱)

اما واقعیت این است که آینده هر چیزی که برای شما به ارمغان بیاورد، تحلیل خوب یا بد بودن آن به عهده شماست. هر چیزی در سر راه قرار بگیرد نوعی درس است، پس حتی آن چیزی که به نظر بد می‌آید، باز هم برای شما تجربه به ارمغان آورده است.

نخستین راه از میان برداشتن این ترس، افزایش اعتماد به نفس با اقدام کردن است. ابتدا از کارهای کوچک شروع کنید. مثلا به جایی که از رفتن به آن واهمه دارید پای بگذارید. البته ایمنی جسمی را باید در نظر بگیرید چون با ترس ذهنی دو مقوله کاملا جدا از یکدیگر هستند. درست است که این اقدام همان چیزی نیست که دقیقا از آن ترس دارید و مزاحم پیشرفت شما شده است، اما با افزایش اعتماد به نفس، سبب می‌شود برای انجام کار اصلی نیز نیرو بگیرید.

کار دوم پر کردن دور خود با افراد پر جرات است، افرادی که که همیشه هر تصمیمی که می‌گیرند، خیلی زود آن را اجرایی می‌کنند. در حالت پیشفرض، نداشتن اعتماد به نفس سبب می‌شود دور یک فرد خالی مانده و یا حداقل با افرادی بدون اعتماد به نفس همانند خودش پر شود.

happy wheels game

ارسال یک دیدگاه.

*