ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

از فناوری نانو چه می‌دانید؟

پیدایش فناوری نانو
Rate this post

چیستی فناوری نانو کاملا از نام آن مشخص است. در واقع اصلی‌ترین موضوع آن مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر و دارای اندازه حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است. به عبارت دیگر، نانو تکنولوژی درک و استفاده کردن از خواص جدیدی از مواد و سیستم‌های در ابعاد نانومتر است.

پیدایش فناوری نانو

اهمیت این فناوری در این است که در تمامی شاخه‌های علم ورود پیدا کرده و به هیچ چیز محدود نمی‌شود. از طرفی دیگر، سرعت رشد و ترقی آن در مقایسه با بسیاری دیگر از فناوری‌ها بسیار زیاد است. به عنوان مثالی از کاربردهای اولیه فناوری نانو می‌توان به ساخت و ساز اشاره کرد. از ابتدای دهه ۱۹۸۰، طراحی و ساخت ساختمان‌ها و سازه‌ها به کمک استفاده از مصالح کارآمدتر و پربازده‌ از نظر مقاومت بیشتر روی بورس آمد. دلیل این مقاومت بیشتر، چیزی جز به کار بردن تکنولوژی نانو در ایجاد مصالح نبود.

پیدایش فناوری نانو

این فناوری را باید در واقع یک دانش میان‌رشته‌ای دانست که به رشته‌هایی مثل فیزیکی کاربردی، شیمی ابرمولکول، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، و مهندسی مکانیک ومهندسی برق ارتباط دارد. به عقیده بزرگترین دانشمندان جهان، نانو، آی تی و همچنین زیست فناوری، سه حوزه‌ای هستند که انقلاب سوم صنعتی به دست آن‌ها رخ خواهد داد.

پیدایش فناوری نانو

قدرت ساخت، کنترل و استفاده از مواده در ابعاد نانومتر ساده‌ترین و بهترین تعریفی است که می‌توان برای فناوری نانو ارائه کرد. با توجه به ماهیت این تکنولوژی، اندازه ماده در آن از اهمیت خاصی برخوردار است، چون وقتی درباره این ابعاد بسیار کوچک صحبت می‌کنیم، تاثیر اندازه یک ماده در خصوصیات آن زیاد می‌شود.

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*