ads

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷

( مقصد : مریخ ) پروژه ی مشترک مایکروسافت و ناسا

destination  mars
( مقصد : مریخ ) پروژه ی مشترک مایکروسافت و ناسا 5.00/5 (100.00%) 2 votes

چه حسی داشت اگر می توانستید روی مریخ قدم بزنید ؟! گروهی از پژوهشگران در کالیفرنیا با کار کردن روی این ایده ی جالب ، آن را تا حدودی به واقعیت نزدیک تر کرده اند !

Destination : Mars  نام پروژه ای ست که ناسا به تازگی در شبکه های اجتماعی از آن پرده برداشته است . ناسا و مایکروسافت در طرحی مشترک یک تور شبیه سازی سفر به مریخ را برای مردم عموم به نمایش می گذارند که آمیزه ای از حقیقت و تصنع است ! اما چگونه ؟

محققان ، اطلاعات لازمه برای شبیه سازی ها را از کاوشگر معروف ، کنجکاوی ( curiosity ) طبق تکنولوژی معروف این ربات یعنی هونولنز ( honolenz ) می گیرند  و با کمک سخت افزاری و نرم افزاری مایکروسافت ، المان های شبه واقعی به آن چه در مریخ است ساخته می شود و مرکز تحقیقات فضایی کِنِدی فلوریدا  برای چند روز به یک نمایشگاه تبدیل می شود ! آن هم یک نمایش کنش و واکنشی … یعنی یکی از هوشمند ترین محیط های شبیه سازی شده که به حضور انسان عکس العمل های درخور خود نشان می دهد . به این معنا که در این فضا گرانش را درست مثل مریخ حس می کنید ، درجه حرارت هوا را مثل مریخ حس می کنید . المان هایی مثل خورشید ، تپه ها ، درّه ها ، کوه ها و … را با سایز واقعی خود می بینید و خلاصه آن که در مریخ نیستید ، امّا انگار واقعا در مریخ هستید !

این ترکیب بی نظیر واقعیت و ساختارهای مصنوعی تا به حال با این تکنولوژی بالا و تا این حد شبیه به واقعیت در هیچ کجای دیگر انجام نشده . بازدیدکنندگان که در حقیقت مسافران این تور تفریحی هستند ، می توانند از بخش های مختلف مریخ بازدید کنند و آن چه که از سال ۲۰۱۲ تا به امروز کنجکاوی درباره ی مریخ به ما گزارش داده و مهم بوده را یکی یکی به ساده ترین شکل ممکن دریابند و لمس کنند .

حتی ناسا فضانورد باز آلدرین ، که از فضانوردان آپولو ۱۱ بود که در سال ۱۹۶۹ قدم بر ماه گذاشت را هم به عنوان راهنمای تور معرفی کرده و از افراد برای شرکت در این سفر عجیب و غریب نام نویسی می کند .

سفر در تابستان امسال انجام خواهد شد .

اگر در توییتر عضو هستید ، می توانید به توییت های اخیر پروفسور برایان کاکس مراجعه کنید . او با باز آلردین راجع به اهمیت این پروژه و در کل اهمیت سفر به مریخ مصاحبه های زیادی کرده است .

خلاصه آن که این مطلب مسئله ای بسیار داغ و مسئله ی روز است و می تواند یک پدیده برای پژوهش های بعدی باشد .

 

 

cox and alrdin

 

سایر مطالب در گوپاس :

انواع کهکشان ها

ناسا پرتاب کاوشگر بصیرت را به ۲۰۱۴ موکول کرد

امواج گرانشی

میزان پرش انسان در سیاره های مختلف

در ناسا چه می گذرد ؟

یک سال در فضا

 

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*