ads

خرداد ۳۰, ۱۳۹۷

میگرن : علل و درمان ها

Mig
میگرن : علل و درمان ها 5.00/5 (100.00%) 4 votes

میگرن ، یک اختلال عصبی است که در اثر تحریک بیش از حد بخش هایی از مغز ایجاد می شود که نتیجه ی آن ایجاد پالس های شدید عصبی یا دردهای مزمن سر است . میگرن فقط سردرد نیست ، بلکه نشانه های دیگری نیز به همراه دارد : حالت تهوع ، حساسیت شدید به نور و صداها .

بیش از ۳۷ میلیون امریکایی بین ۱۵ تا ۵۵ سال از انواع میگرن رنج می برند . میگرن در زنان ۳ برابر مردان شایع است .

دلایل میگرن

با آن که هیچ کس کاملا از دلایل وقوع میگرن کاملا مطلع نیست ، اما برخی دانشمندان معتقدند میگرن با ژن های کنترل کننده ی سلول های مغز در ارتباط است و از این رو میگرن را از دسته ی بیماری های ژنتیکی به حساب می آورند . ۷۰ تا ۸۰ درصد کسانی که میگرن دارند ، سابقه ی خانوادگی این بیماری را گزارش کرده اند .

دردهای میگرنی زمانی اتفاق می افتند که سلول های مغزی به اعصاب سه قلوی مغز اصابت می کنند ؛ اعصاب سه قلویی که یکی از ۵ رشته اعصاب بنیادی و اصلی عضله مغز به حساب می روند . در اثر این برخورد مواد شیمیایی ای تولید می شوند که انتشار آن ها در رگ ها خونی نزدیک به سطح مغز متورم کننده ی رگ ها و دردناک است . رگ های متورم شده ی مغز سیگنال های درد را به مغز می فرستند و مغز به سرعت درد را درک می کند و سپس درد به ناحیه ی چشم ها و شقیقه ها منتقل می شوند . همچنین در صورت ادامه ی درد ، درد به نواحی صورت ، گردن و سینوس ها با هم منتقل می شوند . بیشتر مردم در حالت وخیم میگرن حتی به کوچکترین تلنگری در ناحیه ی سر خود حساس اند که باید از این هنگام از شانه زدن مو یا اصلاح موی صورت اجتناب کنند .

دکتر فیکت سان پال می گوید که بسیاری از بیماران میگرنی می دانند که چه چیزی باعث شروع حملات میگرنی آن ها می شود ؛ مثلا برخی غذاها ، نوشیدنی ها ، برخی رنگ های زننده و استرس و فشار ذهنی بالا از جمله ی عوامل می گرن به حساب می روند . همین طور میگرن علل دیگری نیز دارد : خواب آشفته ، با برهم خوردن برنامه ی خواب ، نخوردن یک وعده ی غذایی ، خوردن داروهایی که باعث تورم رگ ها می شوند ، مصرف مکرر مسکن ها برای التبام درد ، لامپ های پرنور ، نور شدید خورشید ، لامپ های فلوئورسنت ، تلویزیون و فیلم نگاه کردن ، صداهای شدید . همچنین نشانه هایی هم هستند که خبر از شروع درد در چند ساعت آینده می دهند مثل : تار شدن دید و دوبینی ، مورمور شدن و بی حس شدن دست یا صورت و به سختی حرف زدن .

اغلب میگرن ها ساعت ۶ صبح شروع می شوند .

– انواع میگرن
۱) میگرن خاموش ( silent migraine ) : میگرنی است که با سردرد همراه نیست اما حساسیت به نور و صدا و حالت تهوع از نشانه های اصلی آن است
۲) میگرن دیداری ( optical migraine ) : میگرنی که بیش از همه چشم را تحت تاثیر قرار خواهد داد . دوبینی ، تاری چشم یا حتی کوری موقت ( کمتر از یک ساعت ) به همراه سردرد های شدید از آثار این نوع میگرن می باشد .
۳) میگرن های ترکیبی ( complex migraine ) : پیشرفته ترین نوع میگرن که تمام آثار گفته شده را به همراه خواهد داشت .
۴) میگرن اتاقی ( vestibular migraine ) : در این نوع میگرن بیمار بیشتر دچار عدم تعادل در هنگام حرکت ، سرگیجه و سردردهای شدید می شود .
۵) میگرن های پراکنده ( متناوب ) : بسیار کم هستند و با علائمی مثل ضعف عمومی بدن ، تب و حتی کما همراه می شوند . حتی از دست رفتن حافظه هم در برخی موارد دیده شده است .
۶) میگرن های خاص : میگرن هایی که هیچ گاه باعث ایجاد سردرد نمی شوند . بیشتر کودکان دچار این نوع از میگرن می شوند و زمینه ای برای میگرن های متناوب و پراکنده در آینده برای آن ها خواهد بود .

– درمان

درمان اغلب میگرن ها به صورت خانگی است . می توان به یک اتاق ساکت و تاریک رفت و استراحت کرد . باید از یک پک یخ برای کاهش درد سر استفاده کرد و گاهی مقادیر کنترل شده ای آیبیوپروفن و یا آسپرین خورد . ولی بهترین راه پیشگیری می باشد . دیده شده که رژیم های غذایی متکی به محصولات گیاهی به دور از مواد حیوانی ، شیمیایی و تغییر شکل یافته بسیار در کنترل و کاهش حملات میگرنی موثر است . گاهی تومور های مغزی هم می توانند باعث ایجاد میگرن می شوند که در این صورت باید مداما تحت نظر پزشک قرار گرفت . بیشتر داروهای تجویز شده توسط پزشکان اما ، برای برخی بیماران خوب کار می کنند و برای برخی دیگر نه و در نتیجه باید پزشک با سعی و خطا بیمار را درمان کند .

 

مطالب دیگر در گوپاس :

درمان طبیعی درد کمر

تشخیص ویروس ایدز با تلفن همراه

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

1 نظرات

  1. amir
    پاسخ دادن

    من از سر درد شدید رنج میبردم و از قرصهای مختلفی استفاده میکردم ولی از اون زمانی که با اکتوفن اکسترا آشنا شدم تمامی مشکلاتم حل شده

ارسال یک دیدگاه.

*