ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

ناسا پرتاب کاوشگر «بصیرت» را به ۲۰۱۸ موکول کرد

insight
Rate this post

کاوشگر Insight یا بصیرت ، کاوشر مریخ نوردی است که باید طبق برنامه ی زمان بندی ناسا تا حالا پرتاب شده بود . اما چرا این پروژه متوقف شده است ؟
بروس بنرت مسئول پروژه ی بصیرت در هفته ی پیش گفته که مشکلی در جریان ساخت این ربات هوشمند پیش آمده که به ۱۵۰ میلیون دلار هزینه مازاد آن چه از پیش برآورد شده بود ، نیاز هست تا این مشکل برطرف شود و از آن جا که این پروژه در اولویت ناسا نبود ارسال این کاوشگر به ماه می سال ۲۰۱۸ موکول شده است ؛ وقتی که دوباره زمین و مریخ در شرایط مطلوب پرتاب قرار گیرند .

هدف از ارسال این کاوشگر به مریخ این بوده که دانشمندان بتوانند به بررسی هر چه دقیق تر لایه های زیرین پوسته ی سیاره ی سرخ بپردازند . فرو رفتن در اعماق لایه های مریخ از توانایی های این کاوشگر است که برای شناخت هر چه بهتر هسته ی مریخ بوده و این در درک نحوه ی شکل گیری سیارات ( Planet Formation ) بسیار موثر است . باید در تاریخ ۴ مارس ۲۰۱۶ پرتاب میشده اما دکتر برنرت می گوید که از ریل مسیر پروژه به دلیل یک مشکل خارج شدیم و برای اعمال تغییرات زمان کافی در اختیار نداشتیم .

به گزارش این تیم تحقیقاتی در پروپوزال ، مشکل به وجود آمده این است که یک قطعه ی کروی به شعاع ۸ اینچی یک سوراخ دارد که باعث ایجاد لرزش در قطعه می شود ، چرا که محفظه ی داخل این قطعه باید تقریباً خلا باشد تا بدین وسیله کاوشگر بتواند حرکت هایی از مرتبه ی طول شعاع اتم هیدروژن را ببیند و گزارش کند . برنرت می گوید : « سوراخ تقریباً قابل چشم پوشی ست و مشکلی از نظر حفظ محیط خلأ تقریبی درونی ایجاد نمی کند . اگر این سوراخ روی تایر خودرو بود ۳ قرن طول می کشید تا باد آن کاملا تخلیه شود ! امّا برای دقّت این وسیله همین هم اختلال ایجاد می کند . البته مشکل را فهمیده ایم و اجازه نمی دهیم دوباره تکرار شود . »

این قطعه را یک شرکت فرانسوی به نام CNES ساخته بود که برنرت می گوید : مشکل از کار آن ها نبود و نباید این را گردن کسی انداخت . در حقیقت این یک مشکل سیستماتیک بوده که آزانس فرانسوی سازنده هیچ اطّلاعی از سایر بخش های سیستم طراحی شده ی ما نداشته است و طبق خواست ما عمل کرده است .

ناسا قطعا اعلام کرده که در تاریخ ۵ می سال ۲۰۱۸ کاوشگر بصیرت را به مریخ پرتاب کنند و در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ این کاوشگر روی مریخ فرود می آید .

برای اطلاعات بیشتر راجع به این پروژه می توانید به وب سایت رسمی آن به نشانی زیر مراجعه کنید :

Insight : introduction

مطالب دیگر در گوپاس :

امواج گرانشی

میزان پرش انسان در سیاره های مختلف

عکس های هفته ی ناسا

یک سال در فضا

در ناسا چه می گذرد ؟

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*