ads

خرداد ۵, ۱۳۹۷

چگونه در مراحل مختلف تحصیل موفق شویم

classrooms-6
Rate this post

اگر شما قصد بادگیری چیزی را دارید باید دو چیز را بدانید. یکی اینکه موضوع یادگیری شما دقیقا چه چیزی است و دیگری اینکه آن را چگونه فرابگیرید. متاسفانه نطام تعلیم معمولا یکی از این دو را نادیده میگیرد. این مشکل ساز است زیرا شما برای رسیدن به اهداف آموزشی اتان باید تمامی مراحل آموزشی را به خوبی طی کنید و همه ما می دانیم که افرادی که به خوبی این مراحل را نمیگذرانند نتایج چندان خوبی به دست نمی آورند. آنه مورفی پاول معتقد ( روانشاس) معتقد است که شکست دانش آموزان در تحصیل به این دلیل است که آن ها نمیدانند یادگیری باید چگونه باشد. این یک مشکل فرهنگی است که نه تناه در ایران بلکه در سایر کشور های پیشرفته جهان نیز وجود دارد. ما در اینجا میخواهیم شما ها را با روش های مناسب و استاندارد یادگیری آشنا کنیم.

۱- خودت را احضار کن

کسل کننده ترین بخش یادگیری این است که سخت است. ما نمی خواهیم به شما انرژی منفی دهیم ولی واقعیت این است که فیلم دیدن از درس خواندن آسان تر است و لذت بیش تری هم دارد ولی درس خواندن هم میتواند به مرور زمان آسان شود و اگر شما مطلب موضوع مورد علاقه اتان رابخوانید لذت بیش تری خواهید برد ولی به هر حال از شما انرژی میگیرد و ممکن است شما را خسته کند. هنر دانش آموزان موفق این است که آن ها خود را به درس خواندن عادت داده اند و اراده خو را تقویت کرده اند. پس از یک مدت تمرین شما تغییر را در میزان سرعت یادگیری اتان احساس خواهید کرد. مغز خود را واردار به فکر کردن کنید در اوقات فراغت خود بازی های فکری انجام دهید و مطالعه آزاد داشته باشید، استفاده از ماشین حساب را به حداقل برسانید. همه این ها باعث میشود که مغر شما به فعالیت عادت کند و در جلسات درس و یا حتی در مطالعات فردی اتان بازدهی بیش تری داشته باشید.

۲- برای درس های خود وقت صرف کنید

هیچ کس نمی تواند در عرض پنج دقیقه فیزیک یاد بگیرد. حتما باید زمان برای یادگیری صرف کنید. منتطر این نشوید که معلم از شما بحواهد که فلان درس را بخوانید خودتان به صورت خود جوش دروس را در روز هایی که مشغله کم تری دارید مطالعه نمایید تا در روزهای بعدی احساس فشار زیادی نکنید. زمان خود را مدیریت کنید اگر این کار را بلد نیستید می توانید کتاب های مریوط به مدیریت زمان را بخوانید ( یا در مطالب مربوط به مدیریت زمان را در همین وبگاه بخوانید)

۳- هر درس روش یادگیری ویژه خود را دارد

دانش آموزان موفق در زمینه تحصیل میدانند که هر درس روش مخصوص خواندن خود را دارد. مثلا روش مطالعه درس تاریخ از درس زیست متفاوت است هر چند که هر دو درس از دروس حفظیاتی هستند. شما باید با پرسیدن از افراد موفق بفهمید که روش خواندن هر درس چگونه است و یا خودتان میتوانید چند بار روش های متفاتوت را امتحان کنید تا به روش مناسبتان برسید که البته پرسش از دیگران راه امن تر و کم ضرر تری است. اگر یک درس را یادنگرفتید نگران نشوید زیرا این امری کاملا طبیعی است حتی نابغه ها هم در بعضی جا ها نمی توانند با سرعت عادی خودشان پیش بروند و بریا بخش هایی زمان و انرژی بیش تری صرف میکنند.

۸۱b0c82749b2b2126845384d607cbb9f

۴- بازیابی به جای بازخوانی

پس از یادگیری دقیق دروس مرور مطرح است. بریا مرور دروس به جای اینکه کتاب را باز خوانی کنید، کتاب را ببندید و سعی کنید صفحات کتاب و نکات یادداشت شده در هر صفحه را بدون نگاه کردن به متن کتاب به خاطر آورید با این وش مطالب وارد حافظه بلند مدت شما میشوند.

۵- ارتباط بخش های مختلف

هر چیز جدیدی که یاد میگیرید به مطالب قبلی مرتبط اند باید آن ها را باهم خواند و فهمید. درس خواندن صرفا حفظ کردن نیست. مثلا کسی که میخواند “نورون در اطراف خود غلاف میلین دارد” باید از کتاب سال گذشته خود وظایف میلین و جنس میلین را به خاطر آورد. تحصیل دروس باید پیوسته و منسجم یاشد.

مطالب مرتبط:

پایان نامه بررسی تاثیر رنگها بر روی یادگیری و آموزش کودکان مقطع اول ابتدایی

پایان نامه تاثیر تغذیه بر پیشرفت تحصیلی

دانلود کتاب Teaching English as a Second or Foreign Language Third Edition

بررسی نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

پرچم کشورهای جهان در اکسل (با قابلیت نمایش پرچم با انتخاب نام آن)یادگیری ترفند عکس در اکسل

روش های کمومتری ۱٫ معرفی روش های QSPR و QSAR با استفاده از مدلسازی به روش MLR و ANN

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*