ads

خرداد ۳, ۱۳۹۷

آیا واقعا نوشیدن قهوه سبب کاهش میزان خواب می‌شود؟

قهوه و بی خوابی (۱)
آیا واقعا نوشیدن قهوه سبب کاهش میزان خواب می‌شود؟ 5.00/5 (100.00%) 1 vote

همیشه از منابع و افراد مختلف شنیده‌ایم که نوشیدن قهوه کمک می‌کند برای مدت زمان بیشتری بیدار بمانیم. اما آیا چنین چیزی حقیقت دارد؟ اگر واقعا اینطور است، از نظر علمی و از نظر فرآیندهای شیمیایی درون بدن، چه چیزی سبب جلوگیری از به خواب رفتن می‌شود و ما را برای ساعت‌های بیشتری بعد از نوشیدن قهوه بیدار نگه می‌دارد؟

قهوه، عاملی محرک به سبب کافئین

در بدن ما یک نوع پیام‌ رسان شیمیایی با نام آدنوزین وجود دارد. این ماده شیمیایی، سبب به وجود آمدن احساس خواب در بدن ما می‌شود. حال کافئین جزو موادی است که این ماده شیمیایی را مهار می‌کند! به همین دلیل با مهار آدنوزین احساس خواب آلودگی برای مدت زمانی مشخص دیگر به سراغ انسان نمی‌آید.

قهوه و بی خوابی (۲)

از یک طرف دیگر، مصرف مواد و نوشیدنی‌های دارای کافئین همچون قهوه سبب می‌شود زمان عکس‌العمل و افزایش توانایی تمرکز بر روی یک موضوع خاص کاهش پیدا کند. در نتیجه این اتفاق، هشیاری انسان به مراتب نسبت به حالت عادی بیشتر می‌شود. قهوه یکی از نوشیدنی‌های مملو از کافئین است. با در نظر گرفتن ۶۰ گرم از یک نوع قهوه عادی، می‌‌توان ۲۰ میلی گرم کافئین دریافت کرد که میزان قابل توجهی است.

اگر تاثیر کافئین در بدن زود از بین می‌رفت، نمی‌توانستیم بر روی آن به منظور بیدار نگه داشتن خود حساب باز کنیم، چون برای مدت زمانی کوتاه تاثیر آدنوزین را مهار می‌کرد. اما کافئین ماده‌ای است که می‌تواند برای بیش از هفت ساعت در بدن باقی بماند. نکته مثبت در اینجا، کمک به بیدار ماندن برای افرادی که است نیاز دارند در یک بازه زمانی کمتر نیاز به خواب داشته باشند. اما از طرفی دیگر، جلوگیری از خوابیدن اختلالات اضطرابی در افراد مستعد ایجاد می‌کند. خواب، مایه آرامش روح و روان است و کاهش آن به هر روش و به هر دلیلی عواقب خود را دارد.

happy wheels game

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.

*